Synthetix (SNX) Nedir?

Synthetix (SNX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
63 kez okundu

Synthetix (SNX) kullanıcılarına kripto para varlıklarıyla hisse senedi, itibari para, değerli maden ya da metal alıp satma imkanı sunan bir DeFi (Merkeziyetsiz Finans) projesidir. Merkeziyetsiz oluşuyla geleneksel finans sisteminden ayrılmaktadır. Kullanıcılarının aracı kurumlara olan ihtiyacını yok eder. Projenin kripto para birimi SNX’dir. Ethereum altyapısını kullanır ve ERC-20 tabanlıdır.

Synthetix 2019’un son döneminde piyasaya çıkmıştır. Proje Kain Warwick tarafından başlatılmıştır. Pandeminin başlangıcına yakın bir zamanda ortaya çıkışı, projenin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. En büyük DeFi projelerinden biri olarak görülmektedir. Ayrıca Kwenta, Lyra ve Thales gibi bilinen platformlar Synthetix protokolü üzerine kurulmuştur.

Synthetix’in (SNX) Amacı Nedir?

Synthetix merkeziyetsiz bir finans projesidir. Geleneksel finans sistemini dijital dünyaya adapte eder. Aracıları ortadan kaldırır.

Platformda gerçek dünyada alıp satılan hisse senedi, itibari para ya da değerli maden gibi varlıkların sentetik (Synth) bir karşılığı vardır. Platform gerçek dünyada işlem gören bu varlıkların sanal dünyada da aynı şekilde işlem görmesine olanak tanır. Üstelik blok zincir teknolojisi sayesinde bu alışveriş çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Ek olarak Synthetix kullanıcısına stake etme şansı sunar. Kripto cüzdanınızda SNX tuttuğunuz takdirde belli oranda ödül kazanıma şansınız olur. Ayrıca SXN sahipleri, varlıklarını sUSD (Sentetik Amerikan Doları) olarak kilitleyebilir. Kilitlenen miktarda sUSD üretilir ve bu da platformun likidite ihtiyacına katkıda bulunur. İşlemlerden elde edilen gelir ise düzenli olarak SNX sahiplerine kilitledikleri SNX oranında ödenmektedir.

Synthetix’in (SNX) Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Synthetix (SNX) toplam 241,474,607 SNX’lik toplam arza sahiptir. Üstelik bu arzın 201,036,235 SNX’lik kısmı dolaşımdadır. Projenin mevcut fiyatı 4,67$’dır. Ancak 14 Şubat 2021’de 28,53$’a kadar yükselmiştir. Synthetix’in piyasa değeri 933,522,305$’dır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.