SushiSwap (SUSHI) Nedir?

SushiSwap (SUSHI) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
35 kez okundu

SushiSwap, likidite sorununu çözmek için kurulmuş topluluk odaklı bir organizasyon olarak adlandırılmaktadır. SushiSwap merkezi olmayan bir borsa, getiri araçlar ve stake türevleri üzerine çalışmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede SushiSwap Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Bununla birlikte platform hakkında merak edilen diğer konulara da değineceğiz.

SushiSwap (SUSHI) Nedir?

Ethereum blok zinciri ağı üzerine kurulmuş merkeziyetsiz bir borsadır. Uniswap’a göre birkaç değişiklik yaparak piyasaya sürülmüştür. Sushi, platformun SUSHI token sahipleri tarafından yönetilmesine izin vermektedir. Merkeziyetsiz borsa için AMM modelini kullanmaktadır. Alım ve satım işlemleri akıllı sözleşme yoluyla gerçekleşmektedir.

SushiSwap Nedir?

Sushi’nin ilk ürünü olan merkeziyetiz bir borsadır. (DEX) Kullanıcılar, diğer borsalardan farklı olarak takas yapmak token sahibi olmak zorunda değildir. Kullanıcılar, diğer kullanıcılar tarafından likidite ile eşler arası güvenilir takaslar yapabilmektedir. Bazı varlıklar likidite sağlamaya devam ettiği sürece yeni projeler pazarlara kolayca bağlanabilecektir. 

Likidite sağlayıcısı olmak için, bir token ya da ikinci bir token (Genellikle ETH ya da stabil koin) için eşit miktarda likidite sağlaması gerekmektedir. Karşılığında kullanıcılar o token çifti için  havuzlanmış likidite payını temsil eden “SushiSwap Likidite sağlayıcısı” (SLP) tokenlerini almaktadır. Bu havuzlanmış likidite, diğer kullanıcılara küçük bir ücret karşılığında temel token erişimi sağlamaktadır.

Likidite Havuzu Nedir?

Likidite havuzları, kullanıcıların merkeziyetsiz alım satım işlemlerinde kullanacakları tokenleri bir araya getirmek için vardır. Bununla birlikte bu havuzlar, kullanımlarından kar etmek isteyen kullanıcılar için dApps’ler tarafından oluşturulmuştur.

Yield Farming Nedir?

Yield farming, kripto para ekosisteminde getiri ya da ödül etmek için kripto paranın stake edilme işlemine denmektedir.

SushiSwap, bu işlem için DeFi’deki en etkili sistemlerden birine sahiptir. Sushi’de hemen hemen her token, doğal olarak getiri sağlamaktadır.

Platforma likidite eklemek, platformun bir bütün olarak daha verimli olmasını sağlamaktadır. Üstelik Sushi’de her türlü piyasa türü mevcuttur.

Platform kendi gelişen borsasına (SushiSwap), kendi borç verme piyasasına (Kashi) ve stake türevlerine (xSUSHI) sahiptir. Platform bu üç ürünü “istifleyerek” kullanıcıya yield farming sunabilmektedir.

SushiSwap’ın (SUSHI) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre SushiSwap’ın (SUSHI) maksimum arzı 250,000,00 SUSHI’dir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 186,808,305$ olan projenin piyasa değeri 855,435,197$’dır.

SUSHI tokeninin mevcut fiyatı 4,83$’dır. Ancak Mart 2021’de 23,38$’a yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.