Streamr (DATA) Nedir?

Streamr (DATA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
40 kez okundu

Streamr kendini merkeziyetsiz gerçek zamanlı veri ağı olarak tanımlamaktadır. Platformla para kazanmak için güçlü araçlarla açık, ölçeklenebilir Web3 protokolünde veri akışları oluşturup paylaşabilir ve tüketebilirsiniz. Bu makalede Bitci.com olarak Streamr (DATA) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Streamr (DATA) Nedir?

Streamr, güçlü uygulamalara güçlü veriler sağlamaktadır. Küresel süper bilgisayarın gerçek zamanlı veri omurgasıdır. DATA token tarafından işletilen, ölçeklenebilir, düşük gecikme süreci ve kalıcılığı için merkeziyetsiz bir ağdır. Herkes veri akışlarında yeni veriler yayınlayabilir. Diğer kullanıcılar ise güç uygulamaları, akıllı sözleşmeler, mikro hizmetler ve akıllı veri işlem hatları için bu akışlara abone olabilmektedir.

Ağa kullanıcı katılımını teşvik etmek için, veriden para kazanma için yerleşik bir mekanizma vardır. Makineler, verilerini otonom olarak satıp ödeme alınabilmektedir. Bunun dışında ihtiyaç duydukları verileri satın alabilme özelliğine de sahiptirler. Yerleşik veri kaynağı, şifreleme ve erişim kontrolü ile gerçek zamanlı veriler için küresel bir pazar ortaya çıkarmaktadır.

Merkeziyetsiz veri ağı ve pazar yerinin yanı sıra, Streamr yığını gerçek zamanlı uygulamaların hızlı bir şekilde geliştirilmesi için güçlü bir analiz motoru ve kullanıcı arayüzü içermektedir. Veri akışları, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan bilgi işlem kaynakları, üst düzey yapı taşları kullanılarak düşük kodlu bir ortamda birbirine bağlanabilmektedir. Bu sebeple Streamr gerçek zamanlı veriye dayalı, güvenilir blok zinciri uygulamaları oluşturmak için en kolay yer olmaya adaydır.

Merkezileştirilmiş bulut hizmetleri yerlerini tokenize, merkeziyetsiz çözümlere bırakmaktadır. Örneğin Golem, Azure Virtual Machine’in; IFPS ise Azure Blob Storage’in yerini almaktadır. Streamr, Azure EventHub ve Azure Stream Analytics gibi platformların yerini almıştır. Mesajlaşma ve onay işleme için merkeziyetsiz çözüm sağlayarak “devrime” katılmaktadır.

Streamr Ürünleri Nedir?

  • Streamr Editör: Merkeziyetsiz veriye dayalı uygulamaların hızlı bir şekilde geliştirilmesini sağlayan bir kullanılabilirlik katmanı ve araç takımı oluşturmaktadır.
  • Streamr Engine: Zincir dışında merkeziyetsiz şekilde yürütülen yüksek performanslı analiz motorudur. Ek olarak Golem gibi merkeziyetsiz bilgi işlem sağlayıcısında çalışabilmektedir.
  • Streamr Data Market: Paylaşılan veri akışlarından oluşan bir evrendir. Herkes katkıda bulunup abone olabilmektedir.
  • Streamr Network: Teşvik edilen bir veriyi tanımlayan veri taşıma katmanıdır.
  • Streamr Akıllı Sözleşmeleri: Ağdaki düğümlerin fikir birliğine ulaşmasını, meta verilerini tutmasını, izin-bütünlük kontrolünü yönetmesini ve tokenlerin güvenli aktarımlarını kolaylaştırmaya yaramaktadır.

DATA Tokeni Nedir?

DATA tokeni, veri üreticileri ve tüketiciler arasındaki tazminat aracıdır. Ayrıca P2P ağında aracı düğümlerini çalıştırmak için bir teşviktir. DATA koin, topluluktaki itibar metriği olan karmanın temelidir.

Platformun tokeni ERC-20 tabanlı DATA’dır. Token akıllı sözleşmesi, DATA koin bakiyelerini korur ve ödemelerinin güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. ERC20 standardını takip etmek, cüzdanlar ve diğer tokenlerle birlikte çalışabilirliği sağlamaktadır.

Streamr’in (DATA) Arzı ve Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Streamr toplam arzı 989,154,514 DATA’dır. Ancak dolaşımdaki arz tam olarak bilinmemektedir. Projenin mevcut fiyatı 0,07688$’dır. Bununla birlikte Aralık 2021’de 0,209972$’a yükselerek kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.