Stacks (STX) Nedir?

Stacks (STX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
50 kez okundu

Stacks merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler için Bitcoin’in güvenliğinden ve sermayesinden yararlanan açık kaynaklı bir blok zincir ağıdır. Bitci.com olarak bu makalede Stacks (STX) nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Stacks (STX) Nedir?

“Proof of Transfer” adı verilen iki zinciri kapsayan konsensüs mekanizmasıyla Bitcoin’e bağlı bir blok zinciridir. Bu, Stacks’ın Bitcoin’in güvenliğinden yararlanmasını sağlar ve Stack uygulamalarının ayrı bir blok zinciri olmasına rağmen Bitcoin’in durumu kullanmasını sağlar. Öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Merkeziyetsiz uygulamalar ağı

Stacks, merkeziyetsiz uygulamalara güç sağlamaktadır. Merkezi bir sunucu yerine Stacks blok zincirinde çalışan uygulamalar, daha önce var olmayan yeni kullanım örneklerine olanak tanımaktadır.

Açık bir ağ

Stacks, Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir ağdır. Dünyanın her yerinden Stacks’a katkıdan bulunan ve üzerinde inşa edilen birçok kişi ve şirket bulunmaktadır.

Stacks’ın Avantajları Nelerdir?

  • Bitcoin üzerine kurulu: Stacks sıfırdan başlamak yerine Bitcoin’i yeni işlevlerle genişletme hedefindedir. Bitcoin, Stacks’ın tüm işlemlerini düzenlediği güvenli ve sağlam katmanıdır. Ek olarak platform Bitcoin’e karmaşık uygulamalar ve akıllı sözleşmeler eklemektedir. Stacks uygulamaları, Bitcoin’e etkileşime girebilir ve böylece para birimi olarak Bitcoin’i kullanan bir uygulamanız olabilir.
  • Clarity akıllı sözleşmeleri: Akıllı sözleşme, blok zincirinde çalışan koddur. Ek olarak merkezi olmayan uygulamaların arkasındaki mantık olarak da açıklanabilir. Merkeziyetsiz uygulamaların arkasındaki mantığı kimse sahip olmadığı için bir şeyler ters giderse kullanıcılar için bir başvuru yolu bulunmamaktadır. Bu nedenle Clarity; hataları, yaygın açıkları önlemek ve kullanıcıyı korumak için tasarlanmıştır.
  • Proof of transfer: Proof of Transfer, Bitcoin ve Stacks arasında çalışan fikir birliği mekanizmasıdır. Herhangi bir ek çevresel etki olmaksızın hem yüksek düzeyde merkeziyetsizlik hem de yüksek ölçeklenebilirlik elde etmek için Bitcoin’in Proof of Work’ü geri dönüştürür. Proof of Transfer’in diğer yarısı, Stacks Token sahiplerinin Bitcoin kazanmasını sağlayan “stacking” olarak adlandırılmaktadır.

Stacks’ın (STX) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Stacks’ın (STX) toplam arzı 1,352,464,600 STX’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 1,052,561,461 STX’dir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 35,153,305$ olan projenin piyasa değeri 1,187,102,222$’dır.

Stacks’ın (STX) şu anda işlem gördüğü fiyat 1,14$’dır. Ancak Aralık 2021’de 3,39$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.