Spell Token (SPELL) Nedir?

Spell Token (SPELL) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
61 kez okundu

Spell, Abracadabra borç verme platformunun iki ana tokeninden biridir. SPELL token sahipleri, platformun işlem ücretlerinden pasif gelir elde etmektedir. Fiyatın %75’i token sahiplerine, %20’si likidite havuzuna yardımcı olan hazineye gitmektedir. Diğer yandan geriye kalan %5’lik kısım ise piyasa koşulları kötüleştiğinde riskleri sınırlandıran hazineye gitmektedir.

Abracadabra Nedir?

Abracadabra iki tokena sahip merkezi olmayan bir borç verme (lending) platformudur. Yerel token SPELL iken, diğer yandan Amerikan Doları’na sabitlenmiş bir stabil koin olan (Magic Money Internet) MIM; kullanıcılara kredi sağlamak için kullanılmaktadır.

Platform; kullanıcıların likidite sağlayıcı tokenlerini, SPELL toplamak için stake edebilecekleri çeşitli çiftlik fırsatlarına sahiptir. Şu anda ETH-SPELL ve MIM-3CRV LP tokenleri için çiftçilik mevcuttur.

Abracadabra Protokolü, SPELL dışında Ethereum, Avalanche, Fantom ve Arbitrum üzerinde de çalışmaktadır. Ethereum, birçok merkezi olmayan uygulamanın ilk tercihidir.

Abracadabra’nın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  • Avantajları

Abracadabra, teminattan faiz kazanıldığı sırada token ödünç alınmasına izin veren birkaç sistemden biridir.

Kullanıcılar izole edilmiş risk piyasalarını kullanarak ödülleri optimize etmek için kabul etmek istediklerini değerlendirebilme şansına sahiptir.

  • Dezavantajları

Teminat değeri, borçların karşılandığı eşiğin altına düşebileceğinden tasfiye (liq olmak) tehlikesi büyüktür.

Abracadabra protokolü merkezi olmadığı için hatalar ve veri ihlallerine açık sözleşmeler kullanmaktadır.

SPELL Token Nedir?

Abracadabra protokolünün ekosisteminde çalışan iki tokenden biridir. SPELL tokeninin birincil işlevi stake yapmaktadır. Platform kullanıcıları yaptıkları stake karşılığında sSPELL adı verilen ödül tokenini almaktadır. Ayrıca sSPELL tokeni, sahiplerine platformda oy hakkı vermektedir.

MIM Token Nedir?

Protokolün SPELL’le birlikte diğer tokenidir. ibTKN’ ler tarafından desteklenen dolara sabitlenmiş bir stabil koindir. MIM tokenleri, Ethereum tabanlıdır ve Etheruem multisig sahipleri tarafından basılmıştır.

Spell Token (SPELL) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Spell’in (SPELL) maksimum arz miktarı 210,000,000,000 iken toplam arz miktarı 196,008,739,620 SPELL’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 84,834,727,593 SPELL’dir. Bunula birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 123,479,906$ olan projenin piyasa değeri 442,902,610$’dır.

SPELL şu anda borsalarda 0,00507123$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 0,03506357$ seviyesini görmüş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır. SPELL’in gördüğü en düşük seviye ise Ağustos 2021’de gördüğü 0,00029812$ seviyesidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.