Ripple (XRP) Nedir?

Ripple (XRP) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
10236 kez okundu

Ripple (XRP) Nedir? Ripple, 2012 yılında çalışmaya başlayan bir ödeme ağı, protokolü veya iletişim protokolüdür. XRP ise ağda kullanılan değeri temsil eden, değer veya para transferini sağlayan kripto para birimidir. Diğer birçok kripto para biriminin aksine XRP, merkezi olan bir kripto para birimidir. Çünkü blokzinciri (Blockchain) teknolojisinin kullanılmasına rağmen bütün defterlerin kontrolü Ripple tarafından yürütülür.

Ripple ağının amacı blokzinciri teknolojisi kullanılarak büyük veya küçük miktarlardaki para transferlerini hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Şirketin CEO’luk görevini Brad Garlinghouse yürütmektedir. Şirketinin dünyanın birçok farklı noktasında ofisleri bulunmaktadır. Ripple’ın kurumsal bir merkezi yapıda olması, XRP’nin ödeme sistemleri sağlayıcısı şirketleri, bankalar ve diğer finans kuruluşları tarafından tercih edilen kripto para birimi yapmıştır.

XRP, toplam piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi (ayrıca en büyük altcoin’lerdendir) arasında yer almaktadır. XRP’nin en büyük avantajı çok düşük maliyetlerle ve çok düşük işlem ücretleriyle transfer edilebiliyor olmasıdır. Karşılaştırma yapabilmek için; Bitcoin ağında saniyede 4 işlem yapılabilirken, Ripple ağında saniyede 1500 işlem yapılabilmektedir. Öte yandan kripto para biriminin en büyük dezavantajı ise Bitcoin ve diğer birçok kripto para birimi gibi merkeziyetsiz olmamasıdır. Bu durum yatırımcı tarafında itici güçtür.

Piyasadaki birçok kripto para biriminde oldukça önemli yeri bulunan madencilik faaliyeti XRP’de bulunmamaktadır. Dolaşımdaki bütün XRP’lerin Ripple tarafından en başta üretilmiştir. Toplam üretilen XRP miktarı 100 milyar adet olsa da Ripple tarafından şimdiye kadar dolaşıma 45.4 milyar XRP sürülmüştür. Piyasaya sürülmeyi bekleyen XRP’ler Ripple’ın emanet cüzdanlarında tutulmaktadır. Bu cüzdanların kilidir Ripple tarafından düzenli bir şekilde periyodik olarak açılarak piyasaya XRP sürülür. Dolaşımdaki XRP arzı bu şekilde artırılmaktadır.

XRP, çevrimiçi, masaüstü, mobil, donanım ya da kağıt cüzdanlarda saklanabilirler.

XRP Nasıl Alınır? Ripple (XRP) Nedir?

Türk Lirası ile XRP almak oldukça kolaydır. Bitci.com üzerinden, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı bir şekilde XRP alınabilmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.