Quant (QNT) Nedir?

Quant (QNT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
30 kez okundu

Quant özellikle kurumlara yönelik blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliği getirmeyi amaçlayan Ethereum tabanlı bir tokendir. Bitci.com olarak bu makalede QNT Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

QNT tokeni, Quant’ın hizmetleri için ödeme yapmak, işlem ücretlerini ödemek ve OverLedger Ağını güvence altına almak için kullanılmaktadır. Quant’ın belkemiğidir Overledger’dır. Overledger, kurumların işlerine birden fazla dağıtılan defter sistemini entegre etmelerini sağlayan şeydir.

Quant (QNT) Nedir?

Quant ağ verimliliğini koruyarak blok zincir ve ağları birbirine bağlamak için 2018 yılında hayata geçirilmiştir. Platform, dağıtılmış defter sistemi ve Overledger teknolojisiyle inşa edilmiştir. Blok zincir ağları için oluşturulacak ilk işletim sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Quant’ın farkı Overledger’a dayanmaktadır. Overledger, herhangi bir uygulamayı aynı blok zincir ekosistemindeki farklı uygulamalara bağlayabilmektedir. Ek olarak Quant, uygulamaların farklı seviyelerde etkileşim kurması için farklı katmanlar oluşturmaktadır.

Quant Protokolü (QNT) Nasıl Çalışmaktadır?

Quant protokolü; birlikte çalışabilirlik ve ölçeklemede blok zincirlerinde yaygın olarak karşılaşılan engelleri ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Bu başarmak için katmanlar en uygun oldukları görevlerle inşa edilmiştir.

  • İşlem Katmanı: Bu katmanda, işlemlerin depolanması çok önemlidir. Hem çeşitli hem de izole defterler, ilgili işlemleri tek bir katmana yerleştirmek ve bunları blok zinciri boyunca doğrulamak için kullanılmaktadır. Bir işlem doğrulandıktan sonra hiçbir şekilde geçersiz sayılamaz.
  • Mesajlaşma Katmanı: Bu katman, bilgi ve veri aktarımıyla ilgilenmektedir. İşlenebilecek üç tür veri vardır: Akıllı sözleşme verileri, meta veriler ve işlem verileri. 
  • Filtreleme ve Sıralama Katmanı: Bu katman mesajları da işleyen bir katmandır. Ancak mesajlaşma katmanından farklı olarak aramaları belirli sonuçlara göre filtrelemektedir. Dijital defter sistemindeki her mesaj “ilk gelene ilk hizmet” esasına göre yerleştirilmektedir. Zincir dışı bir mesajın doğrulanması gerektiğinde, protokol boyunca aktarılan mesajın geçmişine sahip tek katman olduğu Filtreleme ve Sıralama Katmanı doğrulamandan sorumludur.

Quant’ın (QNT) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Quant’ın (QNT) maksimum ve toplam arzı 14,612,493$’dır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 13,413,953$’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 32,213,205$ olan projenin piyasa değeri 1,846,981,806$’dır.

Bununla birlikte QNT şu anda borsalarda 137,69$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Eylül 2021’de 427,42$’a ulaşmış ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.