Piyasadaki kısmi toparlanma devam edecek mi?

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
542 kez okundu

Piyasadaki kısmi toparlanma devam edecek mi? Yeni hafta Bitcoin, LiteCoin ve DogeCoin için nasıl başladı? Olası aşağı ya da yukarı hareketlerde hangi seviyelere dikkat etmek gerekiyor? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor…

Kripto Para Piyasası haftaya olumlu başladı – 05.07.2021 Günlük Analiz

Kripto para piyasası yeni haftaya karışık bir seyirle başladı… Lider kripto para birimi Bitcoin / USD cephesinde 35 bin dolarlı seviyelerden tekrar 34 bin dolarlı seviyelere kadar bir geri çekilme gözlemleniyor. Ethereum cephesinde ise ibra pozitif yönde… Zira 2 bin dolarlı seviyelerin üzerindeki seyir sürüyor.

Günün ilginç haberi ise yurtdışı kaynaklı… Elon Musk’ın Dogecoin değerini pompalamak için yaptığı son girişimi, kripto para biriminin fiyatında fazla bir heyecan yaratmadığı için planlandığı gibi gitmedi. Bu, Musk’ın kripto dünyasındaki güvenilirliğini kaybettiğinin bir işareti olabilir.

Tweetleriyle kripto para piyasasını manipüle ettiği bilinen Elon Musk Bitcoin’i enerji tüketiminde kömürlerin üzerine sürüklemek yerine, bu sefer kendi kendini Dogefather ilan etti. Perşembe sabahı, Twitter’da “DOGE’u Serbest Bırak” başlıklı bir Godfather meme’ini tweetledi.

İlk denemesinde başarılı olduktan sonra, bu kez de “Baby Shark” şarkı sözlerinin oldukça tutarsız bir versiyonu olan “Baby Doge” ile tekrar bir girişimde bulundu. DOGE/USD işlem çifti ikinci tweet’te yüzde 5.22 artarak 0.26 dolara yükseldi. Ancak, kripto para birimindeki fiyat artışı, traderlar onu satmaya başladığında düştüğü için değişken ve kısa ömürlü oldu. Böylece Musk’ın girişimlerine rağmen Dogecoin fiyatı bu tweet’lerden önceki haline döndü.

Elon Musk’ın tweet’leriyle kripto para piyasasını hareketlendirdiği biliniyor. Örneğin, bu yılın başlarında Dogecoin ile ilgili tweetleri, piyasa çapında bir satın alma çılgınlığına yol açmaya yeterliydi. Bu da DOGE’un piyasa değerini neredeyse 100 milyar dolara kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmasına neden oldu.

Peki yeni hafta Bitcoin, LiteCoin ve DogeCoin için nasıl başladı? Olası aşağı ya da yukarı hareketlerde hangi seviyelere dikkat etmek gerekiyor? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.