Piyasada Hareketliliğin Sebebi FED Açıklaması mı?

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
553 kez okundu

Piyasada Hareketliliğin Sebebi FED Açıklaması mı? Bitcoin, Litecoin ve Dogecoin için beklentiler ne yönde? FED’in açıklamalarına piyese nasıl tepki verdi? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor

Kripto para piyasası toparlanacak mı? 18.06.2021 Günlük Analiz

Kripto para piyasasında oluşan kısmi olumlu hava FED’in açıklamalarıyla bir miktar dağılmışa benziyor… Lider kripto para birimi Bitcoin / USD cephesinde fiyatlar 39 binli seviyelerden bir anda 37 bin dolarlı seviyelere kadar geriledi. Paritede teknik anlamda oluşan bu olumsuz görüntünün dağılması için tekrar 38 bin 760 dolar seviyesinin üzerine çıkılması gerekiyor. Bu gerçekleşirse 39 bin 400 dolar seviyesi ara direnç noktası olmak üzere yeniden 40 bin 900’ler hedeflenebilir. Aksi taktirde paritede ilk aşamada 36 bin 533 dolar seviyesinde bulunan destek noktasına kadar bir geri çekilme riski masada olacak…

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu ancak 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngörerek sürpriz yaptı. Altın, Federal Rezerv’in daha yüksek enflasyon sinyali vermesi ve 2023’e kadar iki faiz artırımı olasılığını gösteren nokta grafiği tahminlerini güncellemesinden sonra yaklaşık 100 dolar değer kaybetti. Fed başkanı Powell, önemli açıklamalarda bulundu.

Powell: “Faiz artışı için şartlar daha erken karşılanacak”

Haber, ABD dolarında bir artışa ve altın üzerinde ağır bir baskı oluşturan 10 yıllık ABD Hazinesinin getirisinde bir artışa neden oldu. Altın 1.800 doların altına düşerken ve kritik desteği 1.770-60 dolar seviyesinde test etmeye yaklaşırken, değerli metalin düşüşü teknik satışlarla yoğunlaştı.

Peki Kripto para Bitcoin, Litecoin ve Dogecoin için beklentiler ne yönde? FED’in açıklamalarına piyese nasıl tepki verdi? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.