Piyasa üzerindeki baskı kalktı mı? Bu iki gelişmeye dikkat! BTC’de sırada ne var?

Mert Tanır
Mert Tanır
3450 kez okundu

Piyasalar tarafından merakla beklenen FED açıklaması geldi. FED, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu.

Piyasa beklentileri de politika faizini bu aralıkta sabit tutulacağı yönündeydi. Bununla birlikte karar metninde faiz artışlarının yakında başlamasının uygun olacağı da belirtildi.

Ayrıca, bilançonun küçültülmesine yönelik operasyonun da sıkılaşmanın ardından geleceği ifade edildi. Ayrıca tahvil alımının mart ayı başında sona ereceği bilgisine de yer verildi… 

Özetle FED, tahvil alımının mart ayı başında sona ereceği bilgisini vererek faiz artırımına gideceğini söylemiş oldu. Burada artık belirsiz olan konu faiz artışının 25 bp mi yoksa 50 bp mi olacağı… 

Sonuç olarak en azından FED belirsizliğinin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisinin kısmen de olsa azaldığı söylenebilir…Karar sonrası lider kripto para birimi BTC / USD paritesinde 39 bin dolarlı seviyelere kadar bir yükseliş görüldü.

Ancak FED Başkanı Powel’ın konuşmasıyla ibre tersine döndü ve parite tekrar 36 bin 500 dolar seviyesinin altına indi.  Paritenin şimdi tekrar bu noktanın üzerine çıkması gerekiyor.

Aksi takdirde sırasıyla 34 bin 236 ve 33 bin 334 dolar seviyeleri destek noktalarının test edilme riski masada olacak.  Tekrar 36 bin 500 dolar seviyesinin üzerine çıkılması ve bu nokta üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise paritede 37 bin 55 ve 39 bin dolar seviyelerihedeflenebilir… 

FED kararının dışında önemli bir gelişme de Rusya kaynaklı… Gelişmekte olan kripto para piyasalarından Rusya’nın avantaj ve inisiyatif elde etmeye çalıştığı anlaşılıyor.

Yakın zamanda kripto paraları yasaklama konusunda görüş bildiren Rusya merkez bankasının bu yaklaşımı anlaşıldığına göre maliye bakanlığımdan destek bulamamış görünüyor. Rusya lideri Putin’in bu çerçevede merkez bankası ve maliye bakanlığına kripto para konusunda anlaşın talimatı gittiği bildiriliyor. 

Putin, kripto paraların düzenlenmesi ile ilgili bir toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesinin kripto para madenciliği konusunda bazı avantajları olduğunu dile getirdi. Kripto konusunda görüş ayrılıkları bulunan Rusya Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası’nın da Putin’den konu üzerinde anlaşma talimatı aldıkları gelen haberler arasında. Peki bu gelişmeler ışığında piyasaları nasıl bir seyir bekliyor? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.