Phala Network (PHA) Nedir?

Phala Network (PHA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
53 kez okundu

Phala Network, dünyanın en büyük P2P bilgi işlem ağı yani Web 3.0 tabanlı merkeziyetsiz bilgi işlem bulutu olmayı hedefleyen bir platformdur. Bitci.com olarak bu makale Phala Network (PHA) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Platform verilerin gizli ve güvenli bir şekilde saklanıp paylaşılmasını amaçlamaktadır. TEE (Güvenilir Yürütme Ortamı) tabanlı gizlilik teknolojisi etrafına inşa edilmiştir. Bu sebeple ağın işlem bulutu yönlü ve gizlidir.

Phala Network’ün partnerleri arasında Polkadot, Mask, Plasm, Bifrost, Crust, Alameda Research ve Incuba Alpha yer almaktadır.

PHA Nedir?

Phala Network’ün kripto para birimi PHA’dır. PHA tokeni aşağıdaki durumlar için kullanılmaktadır:

  • Gizli bilgi işlem kaynakları: CPU zamanı, zincir üstü depolama, ağ bant genişliği, zincir dışı depolama ve daha fazla kaynak.
  • Gizli sözleşmeler için yerel token: Phala, zincirler arası gizli widget’lar ve güvenilir genel amaçlı bilgi işlem platformu da dahil olmak üzere geniş kapsamlı ağ sağlamaktadır. Tüm bu özelliklere PHA ile erişilmektedir.
  • Güvenlik garantisi: Bir “kapı bekçisi” (Gatekeeper) olmak için belirli miktarda PHA yatırmanız gerekmektedir. Bununla birlikte kapı bekçisi, kurallara karşı gelirse para cezasına çarptırılıp görevden alınmaktadır.
  • Yönetim: Belirli miktarda PHA’ya sahip olan token sahipleri bazı avantajlara sahiptir. Örneğin; topluluk yönetimine dahil olmak için Phala DAO’ya katılabilme hakkı.
  • Diğer ödemeler: Web 3.0 Analytics, izinsiz zincirler ve çapraz zincir köprüleri gibi diğer hizmet veya ürünler için ödemeler.

Fat Contract Nedir?

Fat Contract, Phala Network’ün ürünüdür. Web 3.0 düzeyinde hizmetler sunmaya odaklanan yeni bir tür akıllı sözleşmedir. Aşağıdaki kullanım durumları için tasarlanmıştır:

  • Çok oyunculu çevrimiçi oyunlar gibi düşük gecikme ihtiyacı duyan ürünler.
  • Oracle, merkeziyetsiz sohbet ya da iletişim hizmetleri (Telegram ya da e-posta) gibi zincir dışı birlikte çalışma senaryoları.
  • Veri pazarı platformu.
  • Metaverse, oyunlar, NFT işleme, yapay zeka vb.

Phala Network’ün (PHA) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Phala Network toplam arzı 1,000,000,000 PHA’dır. Dolaşımdaki arz ise 233,019,537 PHA’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 9,667,044$ olan projenin piyasa değeri 67,419,710$’dır.

Phala Network’ün mevcut fiyatı 0,289545$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 1,39$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.