Perpetual (PERP) Nedir?

Perpetual (PERP) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
105 kez okundu

Perpetual (PERP) Protokolü’nün özü, Ethereum ve xDai’ye dayanan merkezi olmayan değişim borsasıdır. Platform özünde herkesin kullanabileceği bir kalıcı sözleşme ticaret protokolü yaratmayı amaçlamaktadır. Bu makalede Bitci.com olarak Perpetual nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Perpetual (PERP) Nedir?

Platform, diğer Ethereum tabanlı borsalara kıyasla işlemlerin hızını artırmak ve tüm işlemlerde sıfır gaz ücreti sunmak için xDai adlı bir ölçeklendirme teknolojisi kullanmaktadır. Protokoldeki işlemler USDC üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden borsada kullanılan tüm teminatlar USDC’dedir.

Perpetual Protocol, yatırımcıların cüzdan kurmak zorunda kalmadan xDai ölçeklendirmesinin avantajlarından yararlanmasını sağlamak için modern bir sistem kullanmaktadır. Kullanıcılar işlem arayüzü aracılığıyla para (USDC) yatırmak için mevcut cüzdanlarını kullanabilmektedir. Kullanıcıların fonu, işlem süresi boyunca Metamask ya da diğer uyumlu cüzdan tarafından kontrol edilmektedir.

PERP Token Nedir?

PERP, Perpetual Protocol’ün yerel protokol kripto para birimidir. ERC-20 standardına sahiptir. Protokolün merkezi olmayan yönetimini kolaylaştırmak ve teşvik etmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle PERT token sahipleri, sahip oldukları miktarla orantılı olarak oy hakkına sahip olmaktadır.

Perpetual Protocol’un Özellikleri Nelerdir?

Perpetual Protocol bir emir defteri kullanmamaktadır. İşlemler hemen doldurulur ve karşı tarafın beklemesine ya da alıcı ücreti ödenmesine gerek yoktur.

İşlemler, özellikle yüksek hacim sırasında merkezi borsalardan biraz daha yavaş gerçekleşmektedir. Platform bunu azaltmak için Ethereum temel katmanından daha hızlı olan xDai’yi kullanmaktadır.

Perpetual Protocol DEX’te Neler Yapılabilmektedir?

  • Kripto varlıklarınızla “long” ya da “short” işlemler açabilirsiniz.
  • BTC, ETH, DOT, SNX, YFI ve daha fazla kripto para birimini içermektedir.
  • 10 kata kadar kaldıraçlı işlem şansı sunmaktadır.
  • xDdai sayesinde düşük gaz işlemleri ile ticaret şansı sunmaktadır.
  • Tüm işlemler %100 on-chain’dir.
  • Takas işlemleri %100 gözetim dışıdır.

Perpetual Protocol’un (PERP) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Perpetual Protocol’ün toplam arzı 150,000,000 PERP’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 63,999,400 PERP’tir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 11,283,488$ olan PERP’in piyasa değeri 396,879,105$’dır.

Perpetual Protocol’ün (PERP) işlem gördüğü mevcut fiyat 6,27$’dır. Ancak Ağustos 2021’de 24,40$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.