Pax Gold (PAXG) Nedir?

Pax Gold (PAXG) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
46 kez okundu

PAX Gold, bir tokenin profesyonel tesislerde depolanan bir London Good Delivery altın külçesinin bir ons’unu temsil ettiği varlığa dayalı tokendir. Bitci.com olarak bu makalede PAXG Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Pax Gold (PAXG) Nedir?

PAXG; yatırımcılara dijital varlıkların hızı ile altın külçelerinin fiziksel sahipliğinin avantajını sunmaktadır. Yatırımcılar, fiziksel altın ürününün kısmı mülkiyetine sahip olabilmektedir.

PAX Gold’un tokeni PAXG’ye sahip kullanıcılar, Paxos Trust Company’nin gözetimi altında bu altının mülkiyet hakkına sahiptir. PAXG fiziksel olarak altını temsil ettiğinden, değeri doğrudan o fiziksel altının o andaki piyasa değerine bağlıdır.

Projenin kurucusu Charles Cascarilla’dır. 2005’ten beri blok zinciri projeleriyle içli dışlı olan Charles Cascarilla, hem Paxos Standard’ın hem de Pax Gold’un CEO’sudur.

PAXG Nedir?

Pax Gold, Eylül 2019’da Paxos Standard’ın yaratıcıları tarafından piyasaya sürülmüş kripto para birimidir. Platformun kripto para birimi PAXG, Ethereum blok zincirinde çalışan bir ERC20 tokenidir. Token sayesinde yatırımcılar, çeşitli borsalarda altına yatırım yapabilmektedir.

PAX Gold’un (PAXG) Özellikleri Nelerdir?

Yüksek Erişilebilirlik

Ethereum blok zincirinde bir ERC20 tokeni olarak inşa edilen PAXG, 7/24 dünyanın herhanbi bir yerinde kolayca taşınıp takas edilebilmektedir.

Düşük yatırımlarla artık herkes LBMA tarafından akredite edilmiş London Good Delivery altın külçesinin bir kısmına sahip olabilmektedir.

Güvenilir

Paxos, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından ve DFS tarafından düzenlenip onaylanmaktadır. Ayrıca dünyanın en güvenli, önde gelen kasalarında tahsis edilmiş altınla desteklenmektedir. Üstelik ulusal düzeyde bir denetçi, her ay PAXG tokeninin ve temel altının eşleşen arzını onaylamaktadır.

Kullanılabilir

PAX Gold, LMBA onaylı altın külçeleri için kullanabileceğiniz tek altın tokenidir. Kolaylık sağlamak için, fiziksel altın perakendecilerinden oluşan bir ağ aracılığıyla daha küçük miktarlar kullanılabilmektedir.

Kurumsal müşteriler ayrıca tahsis edilmemiş Loco London Gold’u da kullanabilmektedir. Üstelik Paxos müşterileri, güncel altın piyasası fiyatları üzerinden her zaman USD karşılığında para kullanabilmektedir.

Esnek

Paxos platformu aracılığıyla PAXG; fiat, fiziksel ve ayrılmamış altın için kolayca dönüştürülüp kullanılabilmektedir. Ek olarak popüler kripto borsalarındaki diğer dijital varlıklara karşı PAXG ticareti yapılabilmektedir. ERC-20 tokenlerinin desteklendiği her yerde PAXG ile işlem yapılabilmektedir.

Düşük Ücretler

Paxos cüzdanında PAXG tokenlerinin kullanımında düşük işlem ücretleri ve sıfır depolama ücreti bulunmaktadır. Diğer ERC20 tokenlerinde olduğu gibi zincir üstü işlemler için nominal Ethereum gaz ücretleri uygulanmaktadır.

PAX Gold’ın Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir? 

Coingecko verilerine göre PAX Gold (PAXG) toplam arzı 284,437 PAXG’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 284,437 PAXG’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 74,067,926$ olan PAX Gold’un piyasa değeri 573,759,107$’dır.

PAX Gold’un şu andaki değeri 2,014,71$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 2,241,37$’a kadar yükselmiş ve zirve fiyatına ulaşmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.