Onur Altan Tan: Kripto para artık daha güvenilir bir yatırım aracı olacak

Onur Altan Tan: Kripto para artık daha güvenilir bir yatırım aracı olacak

Bitci.com
Bitci.com
929 kez okundu

Bitci Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan, son günlerde hareketlenen kripto para piyasasında yaşanan gelişmeleri Platinonline.com’a değerlendirdi. Tan “2021’nin Bitcoin ve diğer kripto paralar için regülasyonların ciddi ciddi konuşulduğu, uygulamaya başlandığı bir yıl olmasını bekliyoruz. Bu belki ilk aşamada kripto paraları olumsuz etkileyebilir ama zamanla onları daha güvenilir yatırım araçları haline getirecek. Regülasyonlarla özellikle daha fazla kurumsalın piyasaya giriş yapacağını düşünüyoruz” dedi.

2020’nin kripto paralar için oldukça hareketli bir yıl olduğunu söyleyen Onur Altan Tan “Bunun birkaç sebebi var aslında. İlk etapta geçtiğimiz yıl içinde her 210 bininci blokta bir gerçekleşen Bitcoin blok ödülleri yarılanmasının üçüncüsü gerçekleşti. Her ne kadar pandeminin tüm piyasaları olumsuz yönde etkilemesi blok ödülü yarılanmasının fiyat üzerinde beklenen etkisini gösteremeyeceği düşünülse de lider kripto para kısa süre içinde toparlandı. Bitcoin özellikle yılın son çeyreğinde rekor üstüne rekor kırmasıyla gözde varlık haline geldi. Birçok uzmanın ifade ettiği gibi, Bitcoin’in 2020’deki yükselişi tüm zamanların en yüksek seviyesinin görüldüğü 2017’dekinden farklıydı çünkü bu sefer sahada kurumsallar var ve kurumsalların varlıklarını her geçen gün artırarak hissettirdiklerini gördük, görmeye de devam ediyoruz” dedi.

Bitcoin’in piyasaya ilk çıktığı günlerde bir kripto para ödeme aracı olarak görüldüğünü, fakat zamanla bu değişmeye başladığını ve olması gereken yere doğru evrilmeye başladığını anlatan Tan, Lider kripto para artık tıpkı emtialar gibi bir değer deposu olarak görüldüğünü ve bunun da Bitcoin’i daha değerli kıldığını söyledi.

“Bitcoin’in daha değerli ve daha gözde bir varlık haline gelmesi tüm bunların bir sonucu olarak karşımıza çıkacak” 

2021’nin Bitcoin ve diğer kripto paralar için regülasyonların ciddi ciddi konuşulduğu, uygulamaya başlandığı bir yıl olmasını beklediklerini aktaran Bitci Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan “Bu belki ilk aşamada kripto paraları olumsuz etkileyebilir ama zamanla onları daha güvenilir yatırım araçları haline getirecek. Regülasyonlarla özellikle daha fazla kurumsalın piyasaya giriş yapacağını düşünüyoruz. Bitcoin’in daha değerli ve daha gözde bir varlık haline gelmesi tüm bunların bir sonucu olarak karşımıza çıkacak. 2021’de ve ötesinde Bitcoin fiyatı nerelere gider, tabii bunu tahmin etmek çok kolay değil. Ama bunlarla ilgili özellikle yabancı finans kuruluşlarının çok önemli raporları var. Bu raporlarda da orta ve uzun vadede Bitcoin’in şu andaki seviyelerinin katbekat üzerine çıkacağı öngörülüyor” dedi.

“Bitcoin’i, Ripple’ı, Ethereum’u konuşsak da aslında piyasadaki toplam coin sayısı çok çok fazla”

Kripto para piyasasında Bitcoin amiral gemi konumunda olsa da hangi kripto paranın ne kadar tercih edildiği, o dönemin fiyat hareketlerine de çok bağlı diyen Tan şöyle devam etti: “Mesela son birkaç ayda Bitcoin fiyatlarındaki ciddi ivmelenme sonrası Bitcoin işlemlerinin toplam kripto para pazarındaki oranı yüzde 60’ın üzerine çıktı. Ama genel olarak baktığımızda Bitcoin, Ethereum, Ripple, Tether ve Litecoin dünyada bu alanda en fazla takip edilen, en fazla işlem yapılan kripto paralar diyebiliriz. Yakın gelecekte de bu coinlerin etkisini sürdüreceğini öngörüyoruz.

Tabii diğer yandan biz daha çok Bitcoin’i, Ripple’ı, Ethereum’u konuşsak da aslında piyasadaki toplam coin sayısı çok çok fazla. Çok net olmasa da bugün 7-8 bine yakın kripto paranın olduğu tahmin ediliyor. Bunlara her geçen gün de yenileri ekleniyor. Ben de genel sektör beklentisine paralel biçimde bu coin’lerin yüzde 90’ından fazlasının orta vadede hayatımızdan çıkacağını düşünüyorum. Bunun nedeni de sayıların binlerle hesaplanan bu coin’lerin kullanım davalarının çok net olmaması. Bunun aslında en temel göstergelerinden biri de likidite. Likidite olmadığında çok küçük hacimlerle çok büyük fiyat hareketleri yaratmanız da mümkün oluyor. Bu konsolidasyonla birlikte piyasadaki volatilite de bu anlamda ciddi biçimde azalacaktır. Bence yatırımcıların bu konuya ayrı bir önem vermeleri gerekiyor. Yani işlem hacminin düşük olduğu coin’lerde volatilite de çok yüksek oluyor. Bu da kimi zamanlarda ciddi fiyat düşüşlerini beraberinde getirebiliyor.”

“Verilerimizin yaklaşık yüzde 95’ini soğuk cüzdanlarda tutarak bu konuda maksimum güvenlik sağlıyoruz”

Güvenli yatırımın diğer bir boyutu da aslında borsa tercihi… Bitci.com olarak güvenlik konusunda çok iddialı olduklarının altını çizen Onur Altan Tan “Bitci.com’u henüz işleme açmadan önce yaptığımız Ar-Ge yatırımlarıyla burayı dünyada benzeri olmayan bir güvenlik mekanizmasıyla donattık. Şu anda hâlâ belli periyodlarla hem içerideki ekiplerimiz hem de dışarıdan hizmet aldığımız danışmanlar aracılığıyla sitemizin güvenlik testlerini en üst kriterlere göre yapmaya devam ediyoruz. Şunu net olarak ortaya koymamız gerekiyor. Aslında dünyada internete bağlı olan her şey hacklenebilir. Ama bunun zorluk derecesi vardır. Buna karşı alınabilecek en önemli teknolojik önlem de cold wallet yani ‘soğuk cüzdanlar’. Biz de bu teknolojiyi Bitci.com üzerinde aktif olarak kullanıyoruz. Verilerimizin yaklaşık yüzde 95’ini soğuk cüzdanlarda tutarak bu konuda maksimum güvenlik sağlıyoruz. Tabii burada kullanıcılara da büyük iş düşüyor. En önemli konu da yatırım yapacakları borsayı belirlerken, söz konusu platformun geçmişine, özelliklerine, arkasındaki finansal güce bakmaları. Yatırım yapacakları borsanın sistem güvenliğine dikkat etmeleri; dijital varlıklarını ne ağırlıkta soğuk cüzdanlarda tuttuklarını araştırmaları çok önemli” dedi.

“2020’de ilk yerli blockchain’i olan Bitci Chain’i devreye aldık”

2020 yılı aynı kripto paralar tarafında olduğu gibi Bitci Teknoloji için de oldukça hareketli geçtiğini söyleyen Bitci Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan “Geçtiğimiz yıl içinde Türkiye’nin borsaya ve ödeme platformuna entegre ilk yerli blockchain’i olan Bitci Chain’i devreye aldık. Aynı şekilde kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılmasını sağlayan Bitci Pay’de de testlerimizi tamamladık. Tüm bunları da kendi mühendislerimiz ve yazılımcılarımızla geliştirmiş olmak da bizim için ayrı bir mutluluk.

Bitci Chain’i hayata geçirmemizin temel nedeni de aslında kurumlara blockchain’in kapılarını açmak. Burada gerçekten çok büyük bir potansiyel var. Spor kulüpleri bu kurumların başında geliyor. Blockchain teknolojisinin bizlere sunduğu imkanlar dahilinde, kulüpler için taraftar token projeleri geliştirmeye başladık ve 2021 yılında burada çok önemli adımlar atacağız.

Bununla ilgili ilk iş birliğimizi Karşıyaka Spor Kulübü ile gerçekleştirdik. Bu iş birliği kapsamında 19 Aralık’ta piyasaya sunduğumuz 10 milyon adet token sadece 12 iş günü içerisinde tükendi. Bu bile başlı başına buradaki potansiyeli gösteriyor. Bu ilgi nedeniyle ikinci faz satışlarımız için belirlediğimiz takvimi de öne çektik. 1 Şubat’ta bu fazımızı da başlattık. Aynı şekilde Eskişehirspor ile yine benzer bir projeyi hayata geçiriyoruz.” dedi.

“Farklı sektörlerde de işbirliğine imza atacağız”

İş birliklerinin önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini söyleyen Tan; taraftar token projelerine 2021 yılında yenilerini ekleyeceklerini ve şu anda Türkiye’den 5, İtalya’dan 2, İspanya’dan 3, İngiltere’den 2, Almanya’dan 1 spor kulübü ile görüşmelerinin devam ettiklerini aktardı.

Onur Altan Tan, bunların dışında blockchain teknolojisini çok farklı sektörlerde kullanabildiklerini ve yakın zamanda bunlarla ilgili de çok önemli haberlerlerinin olacağı müjdesini verdi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.