NANO (XNO) Nedir?

NANO (XNO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
32 kez okundu

NANO; işlem ücreti olmayan, enerji açısından verimli bir para birimi olarak tasarlanmıştır. Bitci.com olarak bu makalede XNO Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Geleneksel blok zincirlerinden farklı bir tasarım kullanmaktadır. NANO’nun amacı; kullanıcı dostu, uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir bir sistem oluşturarak kripto ödemelerinin benimsenmesini hızlandırmaktır. Bugün NANO olarak adlandırılan proje, daha önce RaiBlocks veya XRB olarak adlandırılmıştır. Ancak şirket 2018 yılında kendini yeniden markalaştırmaya karar verdi.

NANO (XNO) Nedir?

NANO, sınırsız ölçeklenebilirlik ve işlem ücreti içermeyen yenilikçi bir yapıya inşa edilmiş düşük gecikmeli bir kripto para birimidir. Tasarımı gereği, yüksek performanslı bir kripto para birimi olmaya odaklanmış basit bir protokole sahiptir. NANO protokolü, düşük güçlü donanım üzerinde çalışabilmektedir. Böylece NANO, günlük kullanıma uygun ve merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak tanımlanabilmektedir. Platform minimum kaynak gerektirir ve yüksek işlem hacmini işleyebilmektedir.

Proje tıpkı kullanıcıların cebindeki nakit para gibi iş görmektedir. Yapılan işlemlerin %100’ü doğrudan alıcıya aktarılmaktadır. Hem yerel hem de uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak için oluşturulan NANO’yu kullanmak paranın sınırlar arasındaki geçişini zahmetsiz kılmaktadır.

NANO’nun (XNO) Farkı Nedir?

NANO tasarımının anahtarı, her hesabın yalnızca sahibinin güncelleyebileceği kendi blok zincirine sahip olmasıdır. İşlem yapmak için hesap sahibi, kendi defterini güncelleyen ağda yayınlayan bir işlemi imzalamaktadır. Düğümler işlemi doğrulamak için yeterli onay gördüğünde, işlemi geri alınamaz kabul ederek defterin kopyasını güncellemektedir. Bu sebeple NANO’nun tasarımı, blok zinciri işlemlerinin tam kaydını tutmadığı için diğer kripto para birimlerinden ayrılmaktadır. 

NANO’nun (XNO) Özellikleri Nelerdir?

Kendini “herkes için ücretsiz bir dijital para birimi” olarak tanımlayan NANO’nun özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Sıfır Ücret: NANO’yu göndermenin hiçbir maliyeti yoktur. Bu da onu kapsayıcı ve pratik hale getirmektedir.
  • Çevre Dostu: Mining, minting ve printing’e gerek duymayan NANO, para için sürdürebilir bir çözümdür.
  • Anında Ödeme: Kullanıcıların dijital para birimlerini kullanmak için beklemelerine gerek yoktur. Proje bu özelliğiyle ilgili “Siz hazır olduğunuzda NANO hazır” sloganını kullanmaktadır.

NANO’nun (XNO) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre NANO’nun (XNO) toplam ve dolaşımdaki arz miktarı 133,248,290 XNO’dur. Son 24 saatlik ticaret hacmi 104,801,248$ olan NANO’nun piyasa değeri ise 394,021,404 XNO’dur.

XNO şu anda borsalarda 2,86$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 33,69$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.