Kusama (KSM) Nedir?

Kusama (KSM) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
34 kez okundu

Kusama, Polkadot ile tamamen aynı kod tabanını çalıştıran halka açık bir blok zincir ağıdır. Herhangi bir geliştiricinin yeni blok zincirleri veya uygulamaları bu ağda yayınlaman önce denemesine ve test izin veren Polkadot için halka açık bir üretim önce ortamıdır. Bitci.com olarak bu makalede Kusama KSM nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Kusama (KSM) Nedir?

Kusama’nın Polkadot projelerinin erken sürümlerini test etmek isteyen geliştiriciler için bir tür sanal alan görevi gördüğü ifade edilebilir. 

Polkadot’un erken ve oldukça deneysel bir versiyonudur. Topluluk ağın sahibi olacaktır.  Platform kendini Polkadot’un “vahşi kuzeni” olarak adlandırmaktadır.

Kusama, Polkadot protokolünü oluşturan Parity Technologies ekibi tarafından hayata geçirilmiştir. Kurucusu Ethereum ağının kurucularından biri olan ve Polkadot’u yaratan İngiliz bilgisayar programcısı Gavin Wood’dur.

Polkadot yükseltmeleri, yayınlanmadan önce Kusama’da test edilmektedir. Birincil kullanım durumu testi kolaylaştırmaktır. Bu sebeple Kusama, geliştiricilere Polkadot projelerinin tasarımını tamamlarken daha fazla esneklik sağlamaya çalışmaktadır.

Kusama, Polkadot’un tasarım özelliklerinin çoğunu taklit etmektedir. Örnek olarak; Kusama, iki tür blok zinciri kullanmaktadır. İşlemlerin kalıcı olduğu relay chain adı verilen bir ana ağ ve parachain olarak adlandırılan kullanıcı tarafından oluşturulan ağ. Parachain’ler herhangi bir kullanım için özelleştirilip güvenlik için relay chain zincirinden faydalanabilmektedir.

Parachain Nedir?

Parachain’ler, Kusama’nın eski ağlara kıyasla birkaç atılım getiren gelişmiş yeni nesil blok zincirlerdir. Birlikte, merkezi ağın duvarlarını parçalayan birbirine bağlı özel zincirler ağı Kusama ekosistemini oluşturmaktadır.

Kusama’nın (KSM) Özellikleri Nelerdir?

  • Hızlı yineleme: Hızlı hareket edin ve ürününüzü gönderin. Kusama’nın risk alan “çevik” zihniyeti, geliştiricilerin yönetişim ve yükseltme sürecinde hızlı hareket etmelerini sağlayıp hızlı ilerleme ve büyüme sağlamaktadır.
  • Düşük ekonomik engeller: Giriş olarak düşük engellerle özel blok zinciri (parachain) projenizi başlatın. Hızlı hareket etmek isteyen girişimler için idealdir.
  • İleri teknoloji: Polkadot’ta dağıtılmadan önce yeni özellikleri kullanan, parçalı ve çok zincirli bir ağ üzerine inşa edin.
  • Açık yönetim: Kusama, ağın evrimini oylayıp kontrol eden bir ağ katılımcıları topluluğuna aittir. Kusama’yı bu topluluk yönetmektedir.
  • Etkileşimli topluluk: Parachain, parathread veya dApp’iniz için Polkadot’un küresel markasından ve geliştirici topluluğundan yararlanılabilmektedir.
  • Değerli deneyim: Kusama’da ayar yaptıktan sonra Polkadot’a geçmek isteyen ekipler için*

Kusama’nın (KSM) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Kusama (KSM) toplam arzı 10,000,000 KSM’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 8,980,098 KSM’dir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 44,303,076$ olan projenin piyasa değeri 1,097,085,287$’dır.

Kusama’nın (KSM) şu anda işlem gördüğü mevcut fiyatı 123,33$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 621,71$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.