Kripto Para Piyasası

Mert Tanır
Mert Tanır
1508 kez okundu

Kripto para piyasası hakkında bilgi vermeden önce ; Öncelikle piyasa tanımından başlamakta fayda var. Piyasa en basit anlatımıyla talep ettikleri mal ve hizmetler karşılığında para vermek isteyen alıcılarla, para karşılığında mal ve hizmet sunmak isteyen satıcıların buluştukları yer olarak tanımlanır. Alıcı ve satıcıların (arz ve talebin) birbirleriyle karşılaşmalarına imkan sağlayan örgütlü birim piyasayı oluşturur.

Kripto para piyasası da kripto para birimlerinin oluşturduğu markete verilen isim olarak tanımlanabilir kısaca. Dijital varlıklar burada değerlerine ve işlem hacimlerine göre sıralanır. Ellerindeki kripto paraları satmak isteyen yatırımcı ile bu paraları almak isteyen yatırımcılar ister istemez piyasayı oluşturur.

Fiyatlar ağırlıklı olarak arz talep unsuruna göre belirlense de kripto para piyasasında bazen merkez bankalarının ve hükümetlerin yaptığı açıklamalar ve politikalar da etkili olmaktadır. Bunun en yakın örneğini geçtiğimiz haftalarda yaşadık. Yakın zamanda Avrupa Merkez Bankasının kripto para birimlerinin Euro Bölgesi finansal istikrarına bir tehdit oluşturmadığına ilişkin bir rapor yayınladı. Rapor tahmin edilebileceği gibi kripto para piyasasında bir anda hareketlendirdi. Yayınlanan raporun ardından, Piyasadakı seyir pozitif yönde bir anda terse döndü.

Kripta para piyasası güvenli mi?
Kripto para piyasası, özellikle merkezi bir otorite ile yönetilemediği için temel olarak güvenli bir piyasa oyarak adlandırılır. Kripto para piyasası için en büyük risk ise fiziksel bilgisayarlarda yer alan yani kripto paralarınız, eğer sanal bir cüzdana aktarılmamışsa bu bilgisayarların çökmesi sonucu kaybolabilmesi. Bu sebeple kripto para piyasasında ‘cüzdan’ uygulaması çok sık kullanılır. Ayrıca Kripto paraların güvenliğinin temeli ise “blockchain” adı verilen bir teknolojiye dayanmaktadır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.