Kripto Para Kurları?

Kripto Para Kurları?

Bitci.com
Bitci.com
1630 kez okundu

Kripto para kurları, Sanal para kurları, Djital para kurları, En popüler kripto para hangileri, İlk kripto para hangisi, Kripto para ne demek? Kripto para nedir? İşte kripto para dünyasına yatırım yapan, kripto para dünyasına ilgi duyan herkese yardımcı olacak bir yazı…

Kripto para kurları, dünyada finansal, ekonomik ve politik gelişmelere göre zaman zaman aşağı ve yukarı yönde sert dalgalanırken, bu durumdan en çok etkilenen kripto para kurları genel olarak BitcoinBitcoin CashEthereum, Ripple ve Litecoin oldu.

Kripto para kurları arasında, piyasa hacminin yaklaşık yüzde 55’ini ilk sanal para birimi Bitcoin oluştururken, piyasa hacminin kalanını diğer en popüler kripto para kurları olan Bitcoin Cash, Ethereum, Ripple ve Litecoin oluşturuyor.

Kripto para nedir soruna en genel yanıt olarak, güvenlik sebebiyle yüksek seviyede şifreleme kullanılarak oluşturulmuş dijital para birimlerinin genel adı şeklinde söylenebilir. Orijinal adı ‘crypto’ ve ‘currency’ kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan ‘cryptocurrency’ kavramıdır. Genel kullanım şekli ise kripto para piyasasında işlem gören bütün ‘cryptocurrency’lere Türkçe’de kripto para denirken; bazı kullanım şekillerinde kripto değerler olarak da isimlendirilebilir. Kripto paralar günümüzde emtia niteliğinde bir ticaret nesnesi olarak da nitelendirilmektedir.

2008 yılında gerçekleşen küresel ekonomik krizinden sonra ortaya çıkan kripto para birimleri ilk çıktıkları zaman sessiz sedasız geliştirilse de; sonrasında özellikle Bitcoin ile öne çıkan sanal paralar önemli devlet adamlarından dünya devi yatırım şirketlerine kadar herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

Kripto para kurları Bitcoin, Bitcoin Cash, Etherium, Litecoin ve Ripple en yüksek işlem hacmine ait dolayısıyla da en popüler sanal paralar arasında yer almaktadır. Sürekli olarak değerlerinde yaşanan sert düşüş ve yükselişlerle gündemden düşmeyen bu kripto paralar, aslında elimizde bulundurduğumuz fiziki paralardan oldukça farklı özelliktedirler. Sanal para dünyasına yatırım yapan ve yakından takip eden önemli isim ve şirketlerin yaptığı öngörüye göre, dijital paralar gelecekte elimizdeki para birimlerinin yerine geçecek.

Bitcoin Gelecekte Altının Yerini Alabilir

ABD merkezli dijital varlık yönetimi şirketi Grayscale Investment CEO’su Barry Silbert, sanal para birimi Bitcoin’in gelecekte tasarruf aracı olarak altının yerini alabileceğini söyledi.

Silbert, ilk dijital para ve en popüler para olma özelliğini taşıyan Bitcoin’in değerinde yaşanan artışları şu şekilde değerlendirdi:  “Ben altın standart sonrasında doğdum, fakat genç nesil, savaşın olduğu ve paranın altın gibi değerli bir varlıkla korunması gereken bir dönemde büyümedi. Genç nesil için para dijital bir hal aldı ve bu varlık sınıfına herkes erişebiliyor. Gelecek 25 yıl içinde ‘baby boomers’ kuşağından yeni nesle aktarılacak ortalama 68 trilyon dolar varlık bulunuyor. Bu varlığın tamamı altında yatırılamaz. Tabii ki söz konusu varlığın tamamı Bitcoin’e de gitmeyecek fakat kesinlikle çeşitlenecek.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.