Kadena (KDN) Nedir?

Kadena (KDN) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
31 kez okundu

Kadena; ölçeklenebilirliği optimize etmeyi amaçlayan, yükseltilebilir akıllı sözleşmelerle donatılmış Pact adlı yeni bir akıllı sözleşme diline sahip halka açık bir blok zincirdir. Platform, ölçeklenebilir ve hız üzerine yoğunlaşmıştır. Kadena’nın kripto para birimi KDN’dir. Yüksek verimin KDA kripto para birimini ortalama yatırımcılar arasında talep edilen bir token yapacağı düşünülmektedir. Bitci.com olarak bu makalede Kadena Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Kadena (KDN) Nedir?

Kadena, akılı sözleşmeleri yürütmek için tasarlanan bir hibrit blok zinciri olarak tanımlanabilmektedir. Platform 2016 yılında eski bir JP Morgan blok zincir merkezi çalışanı ve SEC teknik lideri tarafından başlatılmıştır.

Platform, ağ işlemlerini yürütmek için paralel olarak çalışan ve birden fazla zincirden oluşan Chainweb’i kullanmaktadır. Chainweb, yeni bir PoW (Proof-of-Work) konsensüs mekanizması kullanmaktadır. Bu tasarım, ikinci katman ölçeklenebilirliği veya işlevsellik çözümlerine ihtiyaç duymadan yüksek işlem hacmini desteklemektedir.

Kadena’nın (KDN) Amacı Nedir?

Kadena, Bitcoin’e benzer bir güvenlik düzeyi sağlayan, ölçeklenebilir ve geliştirici dostu bir blok zincir oluşturmayı hedeflemektedir. Üstelik platform, bu vizyonu gerçekleştirmek için Chainweb ve Pact’i sunmaktadır.

Pact Nedir?

Pact, Kadena’nın yerel akıllı sözleşme dilidir. Ethereum’un Solidity’sinde gözlemlenen kusurları, sınırsız duyarlılığı ve resmi doğrulama eksikliğini iyileştirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca Pact akıllı sözleşmeleri, herhangi bir zamanda hard fork gerekmeden yükseltilebilmektedir.

Kadena’nın Misyonu Nedir?

Platform misyonunu; ikinci katman ölçeklenebilirliği veya işlevsellik çözümüne ihtiyaç duymadan işlem hacmi ve geliştiricinin benimsenmesi için temel katmanın optimize edilmesi olarak tanımlanmaktadır. İkinci katman çözümleri uygulama geliştirmeyi karmaşıklaştırma eğilimindedir. Bu beden tek bir platformda eksiksiz bir araç kiti sağlamanın daha geliştirici dostu olduğu amaçlanmıştır.

KDN Tokeni Nedir?

Kadeni’nin yerel tokeni KDN, Ethereum’daki gazın işlevine eşdeğerdir. Blok zincirindeki hesaplama gücü ve ödeme yapmak için kullanılmaktadır. Ayrıca madencileri bir sonraki geçerli bloğu keşfettikleri için ödüllendirmede de kullanılmaktadır. KDA’nın kullanım durumları şunlardır:

  • Kullanıcılar arasındaki doğrudan transferler (ödemeler)
  • Yeni akıllı sözleşmelerin oluşturulması
  • Akıllı sözleşmeleri yürütmenin gaz maliyetini ödemek

Kadena’nın (KDN) Mevcut Fiyatı ve Toplam arzı Nedir?

Coingecko verilerine göre Kadena’nın (KDN) maksimum ve toplam arzı 1,000,000,000 KDN’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 171,287,601 KDN’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 66,889,586$ olan projenin piyasa değeri 1,178,374,225$’dır.

Kadena (KDN) şu anda borsalarda 6,91$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 27,64$ fiyatına ulaşmış ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.