İran’dan darbe! Bitcoin, Dash ve NEO nasıl etkilenecek?

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
626 kez okundu

İran son darbeyi vurdu! Bitcoin, Dash ve NEO nasıl etkilenecek? Kripto para piyasasına darbeyi bu sefer İran vurdu… Peki bu süreçte Bitcoin, Dash ve NEO’yu neler bekliyor? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor

Kripto para madenciliği bitecek mi? – 27.05.2021 Günlük Analiz

Kripto para piyasasında İran kaynaklı gelen olumsuz haberlerle oluşma aşamasında olan iyimser hava yerini yine tedirginliğe bıraktı. Zira gelen haberlere göre; İran’da Bitcoin (BTC) ve kripto madenciliğine yönelik süregelen baskılar, hükümetin yaz boyunca üretim faaliyetlerini yasaklamasıyla yeni bir boyuta ulaştı.

İran yaz aylarında elektrik sıkıntısı yaşamak istemiyor

Bloomberg’in raporuna göre, Başkan Hassan Rouhani, Çarşamba günü devlet televizyonunda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ülkedeki Bitcoin madenciliğine yönelik kapsamlı yasağı duyurdu. Ülke çapındaki yasağın Eylül ayına kadar süreceği ve hükümetin elektrik talebinin en yoğun olduğu sıcak yaz aylarında iç tüketim ile ilgili herhangi bir sorun yaşamak istemediği bildirildi.

Bitcoin madenciliği yeni darbeler alıyor

Kripto para madencileri, İran’da yaşanan büyük elektrik kesintilerinin nedeni olarak gösteriliyor. Nisan ayında Çinli yatırımcılar, yerel elektrik arzının büyük bir bölümünü tükettiğine dair şikayetler üzerine dört ay süreyle kapatıldıktan sonra ülkenin en büyük Bitcoin madencilik tesisini yeniden hizmete açtı.

Ancak olumlu haberler de yok değil… Bunlardan biri yine Paypal kaynaklı… Ödeme devi PayPal, ilerleyen dönemde kullanıcıların uygulama aracılığıyla satın aldıkları kripto para birimlerini kendi cüzdanına çekmelerine izin verecek.

PayPal kripto paraların benimsenmesinde önemli rol oynuyor

Reuters tarafından Çarşamba günü bildirilen gelişme, PayPal’ın platformunda ilk kripto alımlarını etkinleştirmesinden sadece yedi ay sonra geldi. PayPal’ın sektöre girmesi, kripto paraların yaygın olarak tanınmasında önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirildi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.