IOTA (MIOTA) Nedir?

IOTA (MIOTA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
72 kez okundu

Nesnelerin interneti (IoT) için tasarlanmış açık kaynaklı, merkeziyetsiz ve işlem ücreti olmayan bir kripto para birimidir. 2014 yılında başlatılan proje, 2016 yılında kullanıma açılmıştır. Bitci.com olarak bu makalede IOTA nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Bununla birlikte proje hakkında merak edilen diğer konulara da değineceğiz.

IOTA (MIOTA) Nedir?

IOTA, alışılagelmiş şekilde bir blok zincir üzerinde çalışmamaktadır. Tangle adı verilen bir altyapı kullanılmaktadır. IOTA, işlemleri doğrulamak için madencileri kullanmaz, ağda yeni bir işlem yayınlayan düğümlerin önceki iki işlemi onaylaması gerekmektedir. Madencilik kullanılmaması ağ ücretinin olmaması anlamına gelmektedir. Platformu popüler hale getiren başlıca sebep budur.

Tangle Nedir?

IOTA’ya yönelik döngüsel olmayan grafik (DAG) işlem yerleşimi ve veri bütünlüğü katmanını tanımlamak için kullanılan takma addır. Bu teknoloji, işlem ücreti olmadan varlık transferine odaklanmalıdır. 

Tangle’da işlemleri doğrulayan madenciler yoktur. Bunun yerine ağ katılımcıları işlem doğrulamasından müşterek olarak sorumludur. Yani işlemlerin gerçekteştirilmesinde rol oynayanlar kullanıcılardır. Bundan dolayı işlemler, mikro ödemeleri kolaylaştırarak ağa ücretsiz olarak verilebilmektedir. İstenmeyen e-postalardan kaçınmak için her işlem, basit bir kriptografik bulmacanın cevabını bulmak için PoW’a dayalı hesaplama kaynakları gerektirmektedir.

Tangle, IOTA’ya daha korunaklı bir kripto para haline getirmektedir. Bu nedenle gerçekleşen koin transferleri güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Tangle sayesinde kullanıcılar işlemlerini işlem ücreti ödemeden gerçekleştirmektedir. Üstelik kullanıcı sayısının artışıyla birlikte işlem hızı ve ölçeklendirme artmaktadır.

IOTA’nın Partnerleri Kimlerdir?

Platform bugüne dek kurduğu ortaklıklar dikkat çekmektedir. Çünkü ortaklık kurulan markalar arasında dünyaca ünlü markalar bulunmaktadır. O markalardan bazıları şunlardır:

  • DELL
  • Jaguar
  • Land Rover
  • Engie Lab
  • Zebra

IOTA’nın (MIOTA) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre IOTA (MIOTA) toplam arzı 2,779,530,283 MIOTA’dır. Yine aynı verilere göre toplam arzın tamamı dolaşımdadır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 20,730,058$ IOTA’nın piyasa değeri 2,466,866,783$ olarak dikkat çekmektedir.

MIOTA’nın işlem gördüğü mevcut fiyat 0,887036$’dır. Ancak Aralık 2017’de 5$’ı aşmış ve 5,25$’ı görerek kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.