Ethereum ve XRP cephesinde sırada ne var?

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
375 kez okundu

Ethereum ve XRP cephesinde sırada ne var? Kripto para piyasası yeşil rengin hakim olduğu yeni bir güne başladı. Ancak iki önemli haber dikkatlerin yeniden bu taraflara çevrilmesine neden oldu… Gelişmelerin bir tanesi yurt içi kaynaklı. Bir diğeri ise Çin’den…

Dikkatler bu gelişmelerde
Ethereum ve XRP cephesinde sırada ne var? İlk önemli haber yurt içinden geldi…  Hazine ve Maliye Bakanlığından kripto para açıklaması geldi. Bakanlığın Twitter hesabından “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz” mesajı paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya ilişkin gelişmelerin ve ülkemizdeki durumun yakından takip edildiğini duyurdu.  Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları kendilerinin de paylaştığını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada “Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası BDDK SPK ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir.” denildi. Açıklama kripto paralarla ilgili regülasyonların yolda olduğu ve çok yakında geleceği şeklinde yorumlandı.
İkinci önemli gelişme ise Çin menşeli…  Çin bir kez daha başka bir olası Bitcoin yasağının eşiğinde görünüyor. 1 Martta İç Moğolistanın özerk bölgesi kripto para madenciliğinin yasaklandığını ve tüm projeleri bu yıl Nisan ayına kadar durdurma niyetini açıkladı. Bu bölge madencilik için harika bir yer çünkü her açıdan son derece ucuz bir eyalet ancak bölgedeki yönetim son zamanlarda yeni dijital para projelerini de yasakladı. Yasağın arkasındaki ana fikir emisyonları azaltmak ancak kripto üzerindeki başka bir kısıtlamanın eski korkularını da canlandırdı.
Peki Çin’den de yasak gelebilir mi?
Çin’deki şüphe uyandıran Bitcoin ticareti yine önemli ölçüde arttı ve bu da başka bir potansiyel yasak korkusuna yol açtı. Reutersın kaynaklarına göre birçok Çinli ilaç satın alma kisvesi altında USDT elde etmek için yurtdışına sermaye taşıyor.
Bu iki önemli gelişme ışığında güne iyi bir seyirle başlayan kripto para piyasasını Ethereum ve XLM özelinde nasıl bir seyir bekliyor? Bitci.com Baş Analisti Mehmet Çoban yorumluyor…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.