IDEX (IDEX) Nedir?

IDEX (IDEX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
27 kez okundu

IDEX kendini, bir sipariş defteri modelini otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcıyla birleştiren ilk hibrit likidite DEX olarak tanımlamaktadır. Bitci.com olarak bu makalede IDEX Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

IDEX Nedir?

IDEX, hem sıradan hem de ileri düzey kullanıcılar için üstün bir kullanıcı deneyimi yaratan merkezi ve merkeziyetsiz mimarinin birleşimidir. Geleneksel sipariş defteri modelinin performansı ve özellikleri bir AMM’nin güvenliği ve likiditesiyle harmanlanmaktadır. Platform, şu anda Ethereum ve Binance Akıllı Zincir üzerinde çalışan borsa için çok zincirli bir gelecek öngörmektedir. Polkadot’un piyasaya sürülmesi ve ikinci katman çözümleri düşünülmektedir.

Platform, zincir dışı ticaret motorunu zincir üstü ticaret anlaşmasıyla birleştirerek merkeziyetsiz borsalara yenilikçi bir yaklaşım getirmektedir. Bu yaklaşım başarısız alım satımları ve gaz ücretlerine boşuna ödenen paraları ortadan kaldırmaktadır. 

Değişim bileşeni, üst merkezi borsalarınkine benzer. Bu tasarım, IDEX’in diğer DEX’lerde bulunmayan gecikme süresi ve aktarım hızı açısından merkezi borsalarla eşleştirilmesini sağlar.

IDEX’in Avantajları Nelerdir?

Alım satımları yürütmek için Idex, merkeziyetsiz borsaların performansıyla eşleşen ve sıralamayı garanti eden zincir dışı bir motor kullanmaktadır. İşlemler, zincir dışı bir defterinde işlenmektedir. Yalnızca bir alım-satım eşleştirildiğinde ve yürütüldüğünde işlemler zincir üzerinde sonuçlandırılmaktadır. Bu sırada kullanıcılar sipariş vermek ve iptal etmek için ek ağ maliyetleri ödemek zorunda kalmaz.

AMM, emir defteri modelinde likiditesini görselleştirmek için gerçek limit emirleriyle birlikte emir defterinde sanal limit emirlerini görüntüleyerek likiditeyi garanti etmektedir.

IDEX, fon saklama ve alım-satım anlaşmasını merkezden uzaklaştırmak için akıllı sözleşmeler kullanmaktadır. Emir defteri modelini etkinleştirmek için akıllı sözleşme, zincir dışı işlemleri yürütmektedir. Ancak işlemler gecikmeli olarak zincir üzerinde yapılmaktadır. Akıllı sözleşme, emanet görevi görür ve ödeme bitene kadar fonların hareketini kısıtlamaktadır. İşlemler sıralanır ve akıllı sözleşme sayesinde fonlar süresiz olarak kısıtlanması sağlanır. Ek olarak akıllı sözleşme, sahiplik ve yetkilendirmeyi zorunlu kılmaktadır. Yani kullanıcılar gözetimi elinde tutar ve ek altyapı olmadan pazarlar oluşturabilmektedir.

IDEX’in Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre IDEX’in maksimum ve toplam arzı 1,000,000,000 IDEX’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 649,710,203 IDEX’tir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 10,143,931$ olan projenin piyasa değeri 100,267,144$’dır.

IDEX şu anda piyasalarda 0,153929$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Eylül 2021’de 1$’a yaklamış ve 0,937763$’a yükselmiştir. Bu fiyat IDEX’in bugüne kadar ulaştığı en yüksek seviyeyi ifade etmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.