Hashrate nedir?

Yiğit
Yiğit Editör
572 kez okundu

Kripto para kazma işlemleri popülerleştikçe Miner, Hashrate gibi kavramlar daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Bu kavramlardan birisi olan hashrate, Bitcoin madenciliği için kullanılan cihazların matematiksel işlem gücüdür. Aynı zamanda hash power olarakta bilinmektedir. Hashrate nedir? hesaplama ve Hashrate arttırma yöntemleri gibi konularda daha fazla bilgi edinmek için makalemize göz atabilirsiniz.

Hashrate nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren hash kavramı, değişken uzunluklu veri kümelerini sabit uzunluklu veri kümelerine haritalayan algoritma anlamına geliyor. Yazılım geliştirme alanında güvenlik sebebiyle kullanılan hash algoritmaları, kripto para madenciliğinin temelini oluşturuyor.

Hashrate nedir? Hashrate hesaplama yöntemleri

Kripto para kazım işlemi yapan kullanıcılar, sistemin belirlediği hash’leri anlamlı hale getirerek sistemin oluşturduğu ödülleri kripto para olarak elde ediyor. Hashrate kavramı ise kullanıcıların ne kadar hızla kazım yapabileceğini belirliyor.

Kripto para madenciliğinde kullanılan ekran kartları ve özel donanımlar, belli Hashrate değerleriyle karşımıza çıkıyor. Her ne kadar donanımların kazma hızı sabit olsa da kripto para madenciliğinde zorluk seviyesine göre elde edilen ödül değişkenlik gösteriyor.

Hashrate hesaplama nasıl yapılır ?

İşlem gücüne sahip neredeyse tüm donanımlar, Hasrate değerine sahip. Ancak işlemci gibi donanımların temel görevi ekran kartlarından farklı olduğu için günümüzde kripto para madenciliği için tercih edilmemektedir.

Özel entegre devre (ASIC) madencilik donanımı kripto madenciliğinde sıkça karşımıza çıkıyor. Sadece hesaplama için üretilen özel donanımlar, özellikle Bitcoin madencileri tarafından tercih ediliyor. ASIC üretimi yapan şirketler donanımlarının kazım hızını kullanıcılar ile paylaşıyor. Ancak herhangi bir ekran kartı için direkt Hashrate değeri söylemek mümkün değil.

Hashrate arttırma yöntemleri nelerdir?

Ekran kartı ile madencilik yapan kişiler donanımlarını over clock(hız aşırtma) işlemiyle daha verimli kullanır. Soğutma işlemi ekran kartları için hız aşırtma işleminin en önemli noktalarından biridir. Bu sebepten dolayı işlem sonrasında sıcaklık testleri gerçekleştirerek optimum hız aşırtma değerini elde etmek önemlidir.

ASIC donanım kullanan kişiler, hız aşırtma işlemi yapamamaktadır. Ancak ekstra ASIC donanımı eklenerek Hashrate arttırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.