Genç Dolar Maksimalistleri Rahatsız

Yazar 01
Yazar 01 Analist
1316 kez okundu

Kriptoparalar aleminde başta Bitcoin olmak üzere bir çok varlığın maksimalistleri var. Bu maksimalistlere göre sadece kendi para birimleri kıymetlidir, diğerleri çöptür ve eninde sonunda dünya tamamen kendi para birimlerine geçecektir.

Daha önce defalarca yazıp anlattığım gibi ben bu görüşe katılmıyorum. Gelecekte hem kriptoparalar alanında hem de başka parasal varlıklar çerçevesinde geniş bir çeşitlilik olması gerektiğine ve olacağına inanıyorum.

İşin ilginç yanı kriptoparaların karşısında yer alan sadece iradeye dayalı ve herhangi bir sınırı olmayan para birimleri için de maksimalistler var. Tabi bu tip para birimlerinin başında en kuvvetlisi olan Amerikan Doları ($) geliyor.

Bugün dünya elektronik ödeme ve kredi kartı devi Visa’dan müthiş bir haber geldi. Daha önce kriptoparalar alanında önemli faaliyetler yürüteceğini açıklamış olan Visa, ödemelerde $’a bağlı en büyük stabil kriptoparalardan biri olan USDC ile işlemlere izin verebileceğini duyurdu. Şirket USDC işlemlerini Ethereum ağı üzerinde denemeye başladığını açıkladı.

Haber kriptopara camiasında -bu varlıkların benimsenmesini daha da arttıracağı düşünüldüğünden- sevinçle karşılandı. Borsalarda fiyatlar artmaya başladı. Tabi karşı taraf duruma acayip sinirlenmiş vaziyette. Genç dolar maksimalistleri özellikle ABD’de fena halde rahatsız.

Diyorlar ki: “Bu sadece bir deneme çalışması. Daha önce de başka şirketler tarafından
böyle bir sürü denemeler yapıldı. Hepsi sonuçsuz kaldı. Şimdi niye başarılı olsun?” Ayrıca “Ethereum ağı çok yavaş ve çok pahalı, Visa’nın burada yüksek miktarlarda USDC İşlemi yaptırabilmesi mümkün değil. Visa gerçek dünyada bundan ne kazanacak?”

Aynı $ maksimalistleri, Bitcoin için de yıllardır “Bu sadece bir deney, çok yavaş ve pahalı, gerçek hayatta alışveriş bile yapamazsınız, bunu kim kullanır ki, zaten yakında yasaklanır, deneme sürümü vs vs” diyorlardı. Ne oldu? Dünyanın en büyük şirketleri, en ünlü yatırımcıları, en zengin işadamları bilançolarına rezerv varlık olarak Bitcoin ekleme yarışına girdiler. Bu arada Türkiye’de senelerdir TV’lerde atıp tutan aşırı komplo teoricileri ile bu $ maksimalistlerinin söylemlerinin nasıl tıpatıp benzediğini de takdirlerinize sunarım.

Şimdi de $ maksimalistleri bu yeni haberlerin üzerinde debelenip duruyor. Onlar uğraşa dursun, Visa müşterilerden gelen yoğun talep ile bu işlemleri gerçekleştirdiğini ifade ediyor. PayPal, Visa gibi dünya devleri bu kadar aktifken rakip başka şirketler hatta başka sektörlerde ki başka firmalar da duramazlar.

Olacağı şudur: Nasıl Tesla ödemelerde Bitcoin ve Visa USDC kabul etmeye başladıysa ya da başlayacaksa bir çok başka firma da bu yola girecek. Zamanla daha hızlı ve ucuz blokzincirleri de denemeye ve yoğun biçimde kullanmaya başlayacaklar. Ya da Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto varlıklar için hazırlanan L2 denilen daha merkezi fakat hızlı ve ucuz paralel ağları kullanmaya başlayacaklar. Madame Lagarde ve yerli-yabancı yandaşları istediği kadar çırpınsın birgün merkez bankaları da Bitcoin vb varlıklar alacak.

Bugün Bitcoin yükseliş sezonunda olduğu için bu hareketlerin çok daha hızlı gerçekleştiğini görüyoruz. Bir süre sonra Bitcoin düşüş sezonuna girecek ve bu $ maksimalistleri ve komplocular bu sefer de (geçmişte yaptıkları gibi) utanmadan “Bitcoin öldü işte biz demiştik ne oldu bütün denemeler de fos çıktı” diyecekler.

Elbette yükseliş sezonu yeniden başlayınca bu sefer eskisinden de daha hızlı bir şekilde hem Bitcoin hem diğer kriptoparalar ve özellikle daha hızlı ve ucuz olan yeni blokzincir projeleri müthiş yayılmaya devam edecek.

Yani $ maksimalistleri ve komplocular çok beklersiniz. İsterseniz masaya çıkıp tepinin! Kriptoparalar burada, yok olmayacaklar ve hızla gelişecekler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.