Fiat Para Nedir?

Mert Tanır
Mert Tanır
3595 kez okundu

Fiat para nedir? Fiat para; yani bir deyişle İtibari para, değerini fiziksel bir ürün ya da mal yerine onu yürürlüğe koyan devletten alan ulusal yasal paradır. Fiat paranın  değerini yaratan devletin gücü bu tür paralarda kilit rol oynar. Dünyanın dört bir tarafından birçok ülke ürün ve hizmet satın almak, yatırım yapmak ve tasarruf için bu parayı kullanır. İtibari para, ulusal paranın değerini yaratmasında altın standart ve diğer emtia kökenli sistemin yerini amıştır.

Kripto para ve İtibari para, ikisinin de fiziksel bir emtiayla desteklenmemesi yönünden benzerlik gibi görünse de aslında bu sınırlı bir yapıdadır. İtibari para, devletler ve merkezi bankalar tarafından kontrol edilirken, kripto paralar dağıtılmış bir dijital kayıt defteri olan Blockchain de yer alır ve dolasıyla  merkeziyetsizdir bir yapıdadır. Bu iki para arasındaki en önemli farklardan biride paraların yaratılma kısmıdır. Birçok kripto para da olduğu gibi Bitcoin’de de kontrollü ve sınırlı bir arz bulunmaktadır. Bunun yanında fiat paralarda, bankalar ülkenin ekonomik özelliklerine ve ihtiyaç oranına göre hiç yoktan para oluşturabilirler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.