Enzyme (MLM) Nedir?

Enzyme (MLM) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
44 kez okundu

Enzyme fonların, DAO hazinelerinin ve şirketlerin bağlanabileceği kullanımı kolay bir DeFi varlık yönetim sistemidir. Bir protokol toplayıcısı olarak hareket eder ve varlık yönetimi deneyimini sorunsuz hale getirerek DeFi ile etkileşimi basitleştirmektedir. Bitci.com olarak Enzyme (MLM) nedir soruna yanıt vereceğiz.

Enzyme (MLM) Nedir?

Yüksek özelleştirilebilirliğe sahip bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu da onu DeFi’de hemen hemen her şeyi oluşturmak için kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu sebeple platform Enzyme’i bir “DeFi İşletim Sistemi” olarak görmektedir.

Enzyme Finance, zincir üzerinde havuzlanmış dijital varlıkların kurulumunu ve yönetimini sağlayan açık kaynaklı bir protokoldür. Melon, akıllı sözleşmeler kullanarak varlık yöneticilerinin ve fon sponsorlarının kendi tokenize yatırım araçlarını oluşturmalarını sağlamaktadır. Proje, 2020’de Melon Protocol’de tekrar markalanmıştır.

Melon Protocol Nedir?

Melon protokolü, katılımcıların dijital varlıkların fonlarını kurmasını, yönetmesini ve yatırım yapmasını amaçlamaktadır. Ek olarak protokol bunun açık, rekabetçi, şeffaf ve merkeziyetsiz olması için uğraşmaktadır.

Melon, varlık yöneticilerinin kendi tokenize yatırım araçlarını oluşturmalarına olarak tanımaktadır. Melon sayesinde yatırımcılar, havuza alınan dijital varlıkların zincir üstü yatırım aracının kurulumunda belirtildiği şekilde yönetileceğinden emin olmaktadır. Protokol sayesinde mevcut süreçler optimize edilerek maliyet, zaman ve operasyonel tasarruflar sağlanmaktadır.

Melon’u diğer varlık yönetim protokollerinden ayıran iki özellikler vardır. Bunlardan ilki Melo’nun türündeki ilk merkezi olmayan altyapıya sahip olmasıdır. İkinci ise yatırımcılarının özel anahtarlarının kontrolünü kendi ellerinde tutmasıdır. Bu bir başka deyişle varlıkların gözetiminin her zaman kullanıcıların eline verilmesi anlamına gelmektedir. Melon aşağıdaki sıralı fırsatları yaratmaktadır:

  • Çok çeşitli Web 3.0 yerel kullanım durumlarının kilidini açmaktadır. (DAO, hazine yönetimi, bahis fonları)
  • Herkes herhangi bir yerde zincir üstü sicil ve CV oluşturabilmektedir.
  • İnsanların yönetim ve performans ücretleri aracılığıyla yeteneklerinden para kazanmalarını sağlamaktadır.
  • Yatırımcıların çeşitli şeffaf yatırım fonlarına erişmeleri sağlamaktadır.

MLN Token Nedir?

Enzyme Finance’ın kripto para birimi MLN’dir. MLN tokeni iki kullanıma sahiptir. MLN ilk olarak kullanıcılar tarafından ağa ücret ödemek için kullanılmaktadır. İkinci olarak ise geliştiricileri Enzim üzerine inşa etmeye teşvik etmek için kullanılmaktadır.

MLN tokeni bir yakım ve mint modeli olarak çalışmaktadır. Her yıl, ağ için çalışan geliştiriciler için sabit miktarda (300,600) token basıtlmaktadır. 

MSL aynı zamanda “varlık yönetim gazı” olarak görev yapmaktadır. MLN’yi tutmak bir zorunluluk değildir ve bu adım akıllı bir sözleşme ile kullanıcılardan soyutlanmıştır.

Protokolün satı al + yak modeli, ağdaki kullanım arttıkça daha fazla varlık yönetimi gazı tüketilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla bu da daha MLN’nin yakılmasınına neden olmaktadır. Bu, ağın büyümesi token değeriyle hizalamak için tasarlanmış bir çerçevedir.

Enzyme Finance’ın (MLN) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Enzyme Finance (MLN) toplam arzı 1,824,437 MLN’dir. Dolaşımdaki arz ise 1,453,963 MLN’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 5,692,115$ olan projenin piyasa değeri 90,543,068$’dır.

MLN’nin şu anda işlem gördüğü fiyat 62,27$’dır. Ancak Ocak 2018’de 258,26$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.