Decentralized Exchange (DEX) nedir?

Volkan Metin
Volkan Metin
2733 kez okundu

Son dönemlerde hayatımıza giren kavramlardan biri olan DEX, yatırımcılara yeni alternatifler sunuyor. Peki nedir bu DEX? Avantajları nelerdir? Güvenilir midir? Her şeyden önce DEX tam olarak kripto para birimi alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlar. DEX’in açılımı merkezi olmayan değişimdir. (DEX: Decentralized exchange) Merkezi olmayan borsa konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.  

Merkeziyetsiz borsa (DEX) nedir?

DEX olarak güvenli ve bir aracıya ihtiyaç duymadan gerçekleşmesine izin veren bir tür kripto para borsasıdır.

Merkeziyetsiz borsa projeleri merkezi borsalarda karşılaşma olasılığınız yüksek olan sorunları çözmeyi hedefler. Ayrıca yatırımcılar, merkeziyetsiz kripto para borsaları aracılığıyla doğrudan blockchain üzerinde bağımsız bir şekilde fon depolayabilirler. Bu tür borsaların kullanıcıları, üçüncü parti dahil olmadan kendi aralarında doğrudan işlem yapabilirler.

DEX’lerin Avantajları

DEX platformları küresel ticaret hacminde büyük bir büyüme kaydederek yoluna devam ediyor. O halde DEX’i ön plana çıkaran detayları öğrenmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle DEX borsa sektörü yatırımcılara neler vadediyor? sorusuna çok fazla cevap vermek mümkün.

Merkeziyetsiz borsanın avantajlarını dijital varlık saklama, çeşitlilik,  işlem güvencesi, ticaret ücretleri ve yatırımcı gizliliği  olarak beş ana başlık altında toplayabiliriz. 

Saklama

DEX’ler saklama özelliğine sahip değildir. Bunun yerine, harici olarak tutulan cüzdanlar DEX’lerle etkileşime girer. Böylelikle akıllı sözleşmeler aracılığıyla kendi kendine işlem yaparlar.

Çeşitlilik

CEX‘ler listeleyecekleri kripto para birimleri üzerinde kontrol uygular. Kullanıcılar birçok altcoin’e yalnızca eşler arası (peer to peer) işlemlerinin yüksek işlem hacimleri olmadan gerçekleşebildiği DEX’ler aracılığıyla erişebilir. Bu sayede, dijital varlıklara katılım için daha geniş bir fırsat sağlanmakta ve finansal katılımda ise artış görülmektedir.

Güvensiz İşlemler

CEX’lerde, her işlem merkezi bir otorite olan borsa ile denetimden geçer. DEX ise akıllı sözleşmeler aracılığıyla işlemleri yürütür. Bu akıllı sözleşmeler blok zincirinde kayıtlıdır. Böylelikle güvenilir işlemlere olanak sağlanır. DEX’ler bireylerin parasını bünyelerinde tutmadığından, hackerlar tarafından hedef alınmaları da daha az olası bir durumdur.

Daha Düşük Ücretler

DEX’ler, borsalar için yaklaşık %0,3 gibi düşük bir ücret alımı yapmaktadır. Ayrıca bu ücretler ağ kullanımına bağlı olarak dalgalansa da merkezi alternatiflerde oluşan maliyetlerden çok daha düşük seviyelerde olmaktadır.

Gizlilik

Kullanıcıların özel anahtarları ifşa etmelerine gerek yoktur. Bunun sebebi cüzdanların harici olarak tutulması ve DEX’in fonlardan sorumlu olmamasıdır.


Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.