David Chaum kimdir?

Erkin Şahinöz
Erkin Şahinöz
2205 kez okundu

Dijital paranın mucidi olarak adlandırılan David Chaum, gizlilik teknolojisi ve güvenli seçim sistemleri de dahil olmak üzere kriptografideki temel yeniliklerin mimarı olarak tanınır.
Chaum, Hollanda Ulusal Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nde çalışırken bir banka veya kredi kartı şirketi gibi bir otoriteye ihtiyaç duymadan dijital değer transferini mümkün kılmak için blokzincir benzeri bir teknolojinin nasıl geliştirilebileceğine dair çığır açan bir tez yazmıştı. Dijital paralar, elektronik oylama, toplu mesajlaşma konularında yazdığı makaleler oldukça dikkat çekiyordu. 1982 tarihli tezi “Karşılıklı Şüpheli Gruplar Tarafından Kurulan, Korunan ve Güvenilen Bilgisayar Sistemleri”, blokzincir protokolü için bilinen ilk öneridir. Protokolü uygulamak için kodla tamamlanan Chaum’un Berkley tezi,  Bitcoin izahnamesini hazırlayan Satoshi Nakamoto için çok önemli bir kaynak olmuştur. Önerdiği kasa sistemi, düğümler arasında fikir birliğine ulaşmayı sağlamıştır. Fikir birliğine ulaşılmış geçmişin bloklar halinde zincirlenmesine ve zincirlenmiş verilerin zaman damgası ile değiştirilemez bir şekilde korunmasına olanak sağlar. Makale ayrıca böyle bir protokolün uygulanabilmesi için gerekli kodu da ortaya koymaktadır. Yıldızı hızla parlayan Chaum, aynı yıl Uluslararası Kriptolojik Araştırma Derneği’ni kurduktan sonra çevresi tarafından dünyanın en iyi kriptografi uzmanlarından biri olarak anılmaya başlamıştı.

Kriptografinin mucidi David Chaum kimdir?

David Chaum, internetin henüz hayatımıza girmediği 1990 yılında finans kurumlarına güvenli ve anonim dijital mikro ödeme sistemi sunabilmek için DigiCash şirketini kurdu.DigiCash, 1995 yılında ilk dijital para birimi olan eCash’i yarattı. eCash, David’in çığır açan kriptografik “kör imza” protokolünü kullanıyordu. Böylelikle, dünya ilk kez anonim dijital nakit işlem imkanı veren sistem ile tanıştı. Chaum’un kör imza teknolojisi ödeme sisteminde devrim yaratabilirdi. Çünkü bu sistemde banka, kullanıcının ne kadar harcadığını bilecek ama bu paranın nereye harcandığını bilemeyecekti. Ancak bu potansiyeline rağmen DigiCash çok az destek buldu. Zamanında biraz önce gelmişti.  DigiCash sistemlerini destekleyen tek bir ABD bankası vardı. Merkezi Almanya’da bulunan Deutsche Bank, Chaum’un sistemini destekleyen ikinci banka oldu. DigiCash, mikro ödemeler de dahil olmak üzere kullanıcılar için geniş ve benzersiz bir ödeme esnekliği sağladı. Döviz ticareti için bir e-posta sistemi kuruldu ve birçok tüccar da piyasa dışı borsalarda yer aldı.

DigiCash’in başarısının önündeki en büyük engel ise büyük bankalar ve kredi kartı şirketleri ile yapılan görüşmelerin anlaşmaya dönememiş olmasıydı. DigiCash bu şekilde bir veya daha fazla büyük finansal kurumla ortaklık kurabilseydi, hızla dijitalleşen finans dünyasında hayatta kalabilirdi. En umut verici (ve nihayetinde hayal kırıklığına uğratan) potansiyel ortaklıklardan biri Citibank ile oldu. Banka, DigiCash ile bütünleşme olasılığı hakkında uzun süre görüşmelerde bulundu, ancak bir sonuç alınamadı. DigiCash’in çöküşündeki bir diğer önemli unsur da Chaum’un mikro yönetim anlayışının DigiCash’in beyin takımında çatışmalara yol açmasıydı. 1996 yılında şirketten ayrılma kararı alan Chaum, konuyu bir tavuk ve yumurta sorunu olarak açıklamıştı. DigiCash hiçbir zaman tam olarak ortaya çıkmamış olsa da bugün var olan kripto para dünyasının temelini atmıştır. Kripto para birimlerinin tümü temellerini eCash’e borçludur. Çevrimiçi güvenlik, dijital dünyada bugüne kadar süregelen bir sorundur. Bir bilgisayarda, elektronik cihazda veya daha genel olarak İnternet’te (Bulut) depolanan finansal bilgiler bilgisayar korsanlarına karşı savunmasızdır.

David, şifrelemenin dışında, güvenli seçim sistemleri konusundaki çalışmalarıyla da tanınır. Demokrasiye olan güvenin birkaç ülke dışında her yerde %50’nin altına düştüğünü gösteren araştırmalardan endişe duyan ve ‘’İnsanlar demokrasinin işe yaradığına inanmayı bıraktıktan sonra -oyun biter- ‘’diyen Chaum’un mesajlaşma ve ödemeler için kullanımı kolay, özel ve ölçeklenebilir bir platform oluşturan XX Network’ü kurmasının nedenlerinden biri de budur.  XX Network yalnızca mesajlaşma ve iletişim içeriğini gizlemekle kalmaz, aynı zamanda ilişkili meta verileri de “parçalar”. Scantegrity, herhangi bir optik tarama oylama sistemi için bir güvenlik geliştirmesidir. Seçmenlerin oy pusulalarının doğru bir şekilde kaydedildiğinin ve sayıldığının doğrulamasını sağlar, ancak seçmenlerin oy pusulalarının değiştirilmesine müsaade etmez. Demokrasinin güçlü kalması için, bilgi teknolojisinin ortaya çıkan güvenlik açıklarına ve olanaklarına- özellikle de temel mekanizması için- şiddetle ayak uydurması gerekir.

Google, Facebook ve NSA’nın mahremiyetimizi ele geçirdiği bir çağda, birçok insan çevrimiçi gizliliğin artık yalnızca tarih kitaplarında var olduğundan endişe duyuyor. Chaum, 2018’de, şirketlerin tüketici bilgilerinin ayrıntılı erişimine sahip olduğu mevcut kurulumun aksine, kullanıcılarının iletişim ve para transferleri için gizlilik sağlayan Elixxir adında yeni bir blokzincir sistemi geliştirdi.

Mesajlaşma, para ve ödeme platformu olan Elixxir, meta verileri gizleyen ve benzeri görülmemiş tüketici gizliliği ve güvenliği sağlayan bir sistemdir. Meta veriler telefon görüşmelerinin, e-postaların ve anlık mesajların zamanları, kökenleri ve hedefleri hakkındaki bilgilerdir. Meta veriler, veri hakkındaki verilerdir.  Reklamcılar, dolandırıcılar, kimlik hırsızları ve hatta düşman hükümetler tarafından insanlara karşı kullanılabilir.

Eski Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)Direktörü Michael Hayden, 2014’de verdiği bir demeçte ‘’İnsanları meta verilere göre öldürüyoruz’’ demiştir.

David Chaum, ömrünü mahremiyet için savaşarak geçiren bir blokzincir efsanesidir.

“Kötü bir elektronik para sistemi ile iyi gelişmiş bir dijital para arasındaki fark, diktatörlüğe mi yoksa gerçek bir demokrasiye mi sahip olacağımızı belirleyecektir.” David Chaum

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.