Covid-19’dan Sonra Kripto Para Alışverişin Merkezine Girecek

Mert Tanır
Mert Tanır
210 kez okundu

Bugün internet tabanlı hizmet işlemlerinde çok kısa bir gelecekte dramatik değişiklikler göreceğiz. Mesela tapu ya da noter işlemlerinde blockchain teknolojisi çok daha büyük önem kazanacak.
Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) dünyadaki ekonomik sistemde de pek çok şeyi kökünden değiştirecek. Bunun en başında da fiziki parayla yapılan alışveriş gelecek. Türkiye’de Bilim Kurulu’nun da uyardığı üzere, fiziki kâğıt ve metal paralardan Covid-19 bulaşma riski nedeniyle daha önce kart kopyalanması ve sahtecilikten ötürü kullanımı az olan temassız ödemelerde yüzde 30’a varan artış yaşandı. Bankalar Arası Kart Merkezi de kredi ve banka kartları ile temassız ödeme limitini 250 TL’ye kadar yükseltti.

Covid-19 döneminde market, eczane, benzin istasyonları ve su bayileri dışında açık işyeri bulmak neredeyse imkânsızken salgının dinmesinin ardından açılacak işletmeler, en iyi tahminlere göre 2022 yılının sonuna değin yoğun şekilde sürecek Covid-19 ile çeşitli mücadele yöntemleri üretecek. Bunlardan biri de, kısa zaman öncesine kadar bir ekonomi fantezisi olarak görünen ve inişli çıkışlı seyri nedeniyle güvensiz liman olarak adlandırılan kripto paralar olacak. Bugün 1 adetinin TL karşılığı 48 bin lirayı aşan başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar, sadece marjinal ekonomi tasarrufçularının aracı olmanın dışında günlük yaşamın da parçası haline gelecek. Bir kafeden alınan kahve ya da internet sitesinden yapılan roman alışverişi kripto para ile ödenebilecek. Konuyla ilgili çalışan Bitci Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Çağlar, Oggito’ya özel açıklamalarda bulundu.

Tapudan Notere Kadar Kullanılacak

Blokchain’in kullanım alanının bugün sınırlı olduğunu ama Covid-19 ile sürecin “süper bir hızlanmaya” girdiğini anlatan Çağlar, “Bugün internet tabanlı hizmet işlemlerinde çok kısa bir gelecekte dramatik değişiklikler göreceğiz. Mesela tapu ya da noter işlemlerinde blockchain teknolojisi çok daha büyük önem kazanacak. Blockchain’in dokunabileceği alanlar o kadar geniş ki. Zaten bugün neredeyse bütün devletlerin bu teknolojinin üzerinde bu kadar durmasının; bu konuda yapılacak regülasyonlar ile ilgili kapsamlı çalıştaylar oluşturmasının en temel sebebi bu,” dedi.

Blokchain’in en güvenli sistem olduğunu belirten Çağdaş Çağlar, “Bugün tartışmasız dünyanın en güvenli sistemi. Bu anlamda Blockchain aslında dünya ekonomisinin geleceği. Bunu dünyada bugün görmeyi başaran çok sayıda ülke var ve bu ülkelerde blockchain’i kilit sektörlere entegre etme anlamında yoğun uğraşlar veriyor, bunun için de yasal altyapılarını düzenliyor. Türkiye’de de bu konuda bence önemli bir farkındalık oluşuyor. Bu hem kamu tarafında hem şirketler tarafında hem de tüketici ve yatırımcılar tarafında geçerli. Bunu birebir yaptığımız görüşmelerde çok iyi gözlemleyebiliyoruz,” diye konuştu.

6 Temel Hizmet Var

Türkiye’nin bu sisteme yeni değerler kattığını anlatan Çağdaş, “Bizim Bitci olarak bu alanda geliştirdiğimiz Bitci Chain isimli platform da bence Türkiye’de, özellikle blockchain farkındalığının öncülüğünü yapacak. Aslında Bitci Chain dediğimiz aynı zamanda Türkiye’de şirketlere borsa ve ödeme platformu ile entegre blockchain çözümleri sunan ilk platform. Temel olarak şirketlere blockchain çözümleri sunan Bitci Chain, kullanıcısına borsa ve ödeme platformuna bağlı programlanabilme özelliğiyle birlikte üzerinde token oluşturma ve akıllı sözleşmeler çalıştırılabilme imkânı da veriyor. Bitci Chain çatısı altında şirketlere 6 temel hizmet sunabiliyoruz. Bunlardan en dikkat çekici olanlardan biri Bitci PAY” ifadelerini kullandı.

Esnaf Parasını TL Olarak Alacak

Ödemelerin artık kripto para ile yapılacağını anlatan Çağlar, şu bilgileri verdi: “Bu teknoloji aslında kripto paraların, işletmeler tarafından bir ödeme yöntemi olarak kullanılabilmesini sağlıyor. Yazarkasa, tablet ve cep telefonlarına entegre edilerek kullanıcıya alışılmış ödeme yöntemlerinden daha hızlı, güvenli ve kullanışlı bir platform sunuyor. Ayrıca şirketlerin mobil aplikasyonu olsa bile, bu aplikasyona blockchain entegrasyonu hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Sistemin en önemli özelliği ise kullanıcıların ürün ve hizmet karşılığı ödedikleri kripto paraların anında Bitci Pay sistemi tarafından TL’ye dönüştürülmesi ve işletmeye TL olarak ödenmesi. Yani tüketicinin hesabından kripto para azalıyor ama işletme sahibi yine parasını TL cinsinden alıyor. Böyle olunca, işletme sahibinin kripto paralara olan yakınlığı ya da bu paraları tercih edip etmemesinin herhangi bir geçerliliği kalmıyor. Sonuçta o ödemesi TL cinsinden alıyor. Baktığımızda bu sistem kripto paraların kullanımını alıcı ve satıcı için kolaylaştırarak bugüne kadar kripto paralar ile ilgili yaşanan ödeme sistemi sorunlarının hepsini ortadan kaldırıyor.”

Doların Yerini Alacak

Kripto paranın ilerleyen günlerde özellikle de Covid-19 süreciyle birlikte dünyada en güçlü para birimi olan ABD Doları’nın yerini alabileceği teorilerinin de olduğunu anlatan Çağdaş Çağlar, şu ifadeleri kullandı: “Kripto paraların alternatif bir ödeme aracı olarak görülmesine zemin hazırlayan en önemli unsurlardan biri de merkez bankalarının bu yöndeki çalışmaları. Bugün dünyada çok sayıda ülke kendi dijital paralarını sistem sokma konusunda çalışmalara başladı. Tabii bunların altının ya da doların yerini alması çok kısa vadede mümkün olmayabilir. Ama bu bir trend, bir arayış. Bunun yanında tabii şu an çok sayıda farklı teoriler de konuşuluyor. Bunlardan bir tanesi de doların yerini uzun vadede, değerli madenlere bağlı yeni kripto paraların alabileceği.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.