Centralised Exchange (CEX) Nedir?

Volkan Metin
Volkan Metin
2901 kez okundu

Kripto para piyasasını uzun süredir tek başına domine eden CEX uzun süredir aşina olduğumuz bir kavram. Açılımı Centralised Exchange olan CEX platformları birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Peki CEX Nedir? Cex’in kullanıcılarına sunduğu avantajlar neler? İşte tüm detaylarıyla Merkeziyetli borsa (CEX)…

Merkeziyetli Borsa (CEX) Nedir?

CEX Nedir? sorusuna kısaca “CEX, merkezi yönetime sahip borsadır.” diye cevap verebiliriz. Bu borsalarda cüzdan sahibi siz olmazsınız. Borsa size yönetiminin kendisinde olduğu geçici adresler verir. Hesabınızdaki kripto paraları siz kontrol etmezsiniz. Size private key veya kurtarma anahtarları verilmez.

Hesabınıza kripto para yollayacağınız zaman, borsa size borsa hesabınıza para aktarımı için hangi koin/token olursa olsun geçici cüzdan adresleri verir. Bunlar (bir çok borsa firmasında) belirli aralıklarla değişimden geçer. Borsadaki cüzdan adresinize koin aktardıktan sonra miktar hesabınıza geçer. Bu miktar daha sonra borsanın kendi ana cüzdanlarına geçer. Borsa şifrenizi unutursanız veya erişim sağlamak için gerekli bilgileri sağlayamazsanız KYC yaptıysanız, evrak sunarak varlıklarınıza tekrar erişim sağlayabilirsiniz.

Merkeziyetli Borsa (CEX) Avantajları

CEX’i merkezi olmayan borsa platformlarından ayıran çok fazla özellik mevcut. Bu özelliklerden bazıları kullanıcıları cezbeden niteliklere sahip. İşte CEX’in avantajlı dünyasında en fazla öne çıkanlar.

CEX’lerin en büyük avantajı yatırımcılara kullanım kolaylığı sunmasıdır. 

CEX genellikle düzenlenebilen ve yerleşik olarak önemli müşterinizi tanıyın (KYC) prosedürlerine sahiptir. Eşzamanlı olarak, merkezi borsalar kara para aklamayla mücadele için tasarlı mevcut düzenlemelere uygun olarak dolandırıcıları şiddetle takip ediyor.

Kar amacı güden bir işletme CEX’i işletir. Olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için bu işletmeler sıklıkla geniş bir çeşitlilik destek hizmetleri sunar. Ek olarak fiat nakit kullanarak kripto para birimlerinin satın alınmasını sağlarlar. Tipik olarak çok çeşitli ticaret çiftleri sunarlar.

Merkeziyetli Borsa (CEX) Dezavantajları

CEX yani merkeziyetli borsalarda para çekim ve yatırma limitleri, belli bir işlem limiti sonrası KYC (kimlik doğrulama) zorunluluğu, zaman zaman depozit (yatırma) ve withdraw (çekme) durdurulması gibi zorluklar yaşanırken; DEX’lerde bu tarz sınırlamalar yoktur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.