Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
98 kez okundu

Cardano (ADA), akıllı sözleşmeler yürütmek için esnek, sürdürülebilen ve ölçeklenebilen blok zinciri platformu olarak tasarlanmıştır. Bitci.com olarak bu makalede Cardano (ADA) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca Cardano’nun nasıl çalıştığına, kurucusuna ve ADA kripto para birimine değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Cardano (ADA) Nedir?

Piyasa değerine bakıldığın en büyük kripto para projelerinden biridir. Ethereum’un yeni nesil bir evrimi olacak şekilde hayata geçirilmiştir. Çok çeşitli merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının, blok zincir tabanlı oyunların ve daha fazlasının geliştirilmesini sağlamaktadır.

Cardano, işlem doğrulamasında Proof-of-Stake protokolü kullanmaktadır. Proof-of-Stake, Bitcoin tarafından tanıtılan Proof-of-Work’e göre daha fazla enerji verimlidir. Günümüzde birçok kripto para birimi projesi PoS kullansa da Cardano önemli bir zaman dilimi boyunca içlerindeki en büyük projeydi. Üstelik bu da projenin “yeşil bir kripto para birimi” olarak tanınmasında rol oynadı.

Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

Platform, Ouroboros adı verilen Proof-of-Stake protokolüyle blok zincir işlemlerini doğrulamaktadır. Bir blok zincirinin token sahibi, kendi ağ düğümünü kurup doğrulayıcı olabilmektedir. Bunu yapmak için sahibin kripto parasını stake etmesi gerekmektedir. Yani sahip, kripto parasını belli bir süre kilitlemelidir.

Ouroboros protokolü, doğrulanması gereken işlem blokları için rastgele doğrulayıcı düğümü seçmektedir. Seçimler, stake edilen ADA tokenlerinin miktarına dayanmaktadır. Yani daha çok ADA tokeni stake eden kullanıcının seçilme şansı da artmaktadır. Doğrulayıcı, işlem bloğunu onayladıktan ve blok zincirine ekledikten sonra blok ödülü almaktadır. Bu ödüller ADA tokeniyle ödenmektedir.

Cardano’yu (ADA) Kim Kurdu?

Cardano’yu hayata geçiren isim Ethereum’un da kurucularından biri olarak bilinen Charles Hoskinson’dur. Hoskinson, Cardano ile blok zincir ağlarının karşılaştığı üç önemli sorunu çözmeyi istemiştir. Bu üç önemli sorun: Ölçeklendirme, birlikte çalışabilme ve sürdürülebilir olmaktır.

Hoskinson, Vitalik Buterin de dahil olmak üzere Ethereum’daki kurucu ortaklarla anlaşmazlık yaşayarak platformdan ayrılmıştır. 2014 yılında kar amacı gütmeyen Internet Online Hong Kong’u kuran Hoskinson, 2015’te ise IOHK lideri olarak Cardano’nun ortaya çıkışına öncülük etti.

ADA Nedir?

Cardano platformunun yerel kripto para birimi ADA’dır. ADA; değer depolamak, ödemeleri göndermek ve almak, Cardano ağı içerisinde stake yapmak ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılmaktadır.

Cardano (ADA) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Cardano (ADA) maksimum ve toplam arz miktarı 45,000,000,000 ADA’dır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 33,820,262,543 ADA’dır. Diğer yandan ADA’nın son 24 saatlik ticaret hacmi 517,091,360$ iken piyasa değeri 16,985,262,255$’dır.

ADA kripto para birimi şu anda 0,5024$’lık fiyatıyla işlem görmektedir. Ancak Eylül 2021’de 3,09$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.