BTC ve BitciCoin’de neler oluyor? Piyasalara Biden darbesi

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
612 kez okundu

Bitcoin çok kritik destek trend çizgisinin altına geldi. BitciCoin’de ise yukarı hareketler sınırlı kalıyor… Peki her iki coin için teknik göstergele nasıl şekillendi? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor…

Bitcoin düşüşe devam ediyor – 23.04.2021 Günlük Analiz

Piyasa son dönemde olmadığı kadar kırmızı… Lider kripto para birimi önemli seviyelerin de altında… Peki bu düşüşün nedeni ne?

Bitcoin (BTC) fiyatı, Mart ayından bu yana ilk kez 65 bin dolardan 50 bin doların altına düştü. BTC ile birlikte altcoin’ler de sert düştü. Lider altcoin Ethereum yüzde 8’lik kayıpla değer kaybetmeye devam ediyor. Dogecoin ise top 10’un en fazla değer kaybeden kripto parası. Doge’nin ardından Ripple ciddi bir düşüş yaşıyor ve 1.00 doları altına düşebilir. Piyasada milyarlarca dolarlık kripto para pozisyonları tasfiye oldu. Devasa düşüşün arkasındaki neden merak ediliyor.

Finans piyasalarına düşen bir haber piyasalardaki satışların artmasına neden oldu. Biden’a yakın kaynaklara dayandırılan haberde, Biden’ın sermaye kazançları üzerinden alınan vergi oranını artırmayı planladığı ifade edildi.

Bloomberg’in haberine göre plan henüz kamuya açık olmadığı için haber ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırıldı.

Kaynaklara göre Biden hükümeti 1 milyon dolar ve üzerinde kazanç elde edenlerin sermaye kazancı vergisi oranını neredeyse iki katına çıkararak yüzde 39.6’ya yükseltilmesini önerecek. Bu oranın yatırım geliri üzerindeki mevcut ek bir vergi ile birleştiğinde federal vergi oranlarının 43.4’e kadar çıkabileceği ifade edildi.

Haberin duyulmasının ardından S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones’ta sert satışlar görüldü. Bu satışlardan etkilenen Bitcoin de sert bir düşüş ile 50 bin dolar’ın altına kadar geriledi.

Bu haberlerle birlikte Bitcoin çok kritik destek trend çizgisinin altına geldi. BitciCoin’de ise yukarı hareketler sınırlı kalıyor… Peki her iki coin için teknik göstergele nasıl şekillendi?

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.