Bitcoin’de tepki hareketi sürüyor: Gözler FED’de. Piyasalar nasıl etkilenecek?

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
3290 kez okundu

Kripto para piyasasında kısmi tepki hareketi devam ediyor.

Lider kripto para birimi BTC / USD paritesinde 33 bin 300 dolarlı seviyelerden başlayan tepki alımları pariteyi şu ana kadar 37 bin 55 dolar seviyesinde bulunan direnç noktasına kadar taşımayı başardı. Bundan sonrası için ise parite bu direnç noktasını kırmaya çalışacak.

Bunda başarılı olması durumunda kırılması halinde parite üzerindeki satış baskısını ciddi oranda azaltabilecek 39 bin 600 – 40 bin 600 dolar bandına doğru bir ivmelenmeyi tetikleyebilir.  Bu aralık son derece kritik ve önemli.

Zira 39 bin 600 – 40 bin 600 dolar bandının kırılması parite üzerinde ara dirençler olmak kaydıyla yeniden 45 bin dolarlı seviyelerin telaffuz edilmesini sağlayabilir.  

Teknik olarak 37 bin 555 dolar seviyesinde bulunan direnç noktasının kırılamaması ise paritede güç kaybını beraberinde getirebilir. Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise ilk aşamada sırasıyla 36 bin 450 – 34 bin 236 ve 33 bin 334 dolar seviyeleri destek noktası konumunda bulunuyor.  

Son olarak bir kez daha hatırlatmakta fayda var; 39 bin 600 – 40 bin 600 dolar bandı geçilmediği sürece paritede yaşana yükselişler tamamen tepki hareketi şeklinde yorumlanmalı ve direnç noktalarından gelebilecek satışlara karşı dikkatli olunmalı Bunun yanında CNBC’nin “Mad Money” isimli programının sunucusu Jim Cramer, Bitcoin (BTC)’in geçen yılki performansını tekrarlayabileceğine inanıyor.

Ünlü isim, bu tezini ünlü analist Tom DeMark’ın teknik analizine dayandırıyor. Tom DeMark, DeMark analis şirketinin kurucusu ve CEO’su. Analizleri sırasında çok çeşitli yöntemler deniyor. Bu denemelerin bir tanesinde ise kendi adını vermiş olduğu Tom DeMark göstergesi. Cramer, özellikle, Bitcoin (BTC)’in Nisan 2021’den başlayarak Haziran ayında daha da yoğunlaşan geçen seneki fiyat hareketine atıfta bulundu.

BTC, o dönemde ayı piyasası sinyalleri vererek 30 bin doların altına düşmüştü. BTC, yaklaşık 10 hafta içinde değerinin yarısından fazlasını kaybetti. Analiste göre, bu tür devasa bir çöküş, piyasalarda yapısal hasara yol açabilecek bir boyutta. Cramer’e göre, buna rağmen BTC’, olağanüstü bir performans göstererek toparlanmayı başardı.

BTC, 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68 bin 789 dolara yükselmişti.  Piyasada meydana gelen sert düzeltme sonucu, Bitcoin 24 Ocak‘ta 33.184 dolara kadar düştü. Bu noktada, BTC 50 işlem gününde ATH’sinden yüzde 50’nin üzerinde düştü. Bu amaçla analist Tom DeMark, bu çöküşün kripto piyasasının uzun vadeli yapısal hasara uğramasına neden olabileceğine inanıyor. Ancak, piyasa düşmeyi bıraktığında zayıf da olsa bir toparlanmaya ortaya çıkabilir.

Cramer’e göre DeMark, BTC’nin yakın zamanda geri dönüş yapmayacağını iddia ediyor. CNBC analisti, DeMark’ın bir ralli veya düşüşün sona erme olasılığını gösteren 13 oturumluk bir geri sayım modeli kullandığına dikkat çekti. BTC’nin yedi günlük grafiğine yakından bakan Cramer, BTC’nin satışının şu anda 11’de olduğunu söyledi. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.