Bitcoin Temel Özellikleri Nedir?

Mert Tanır
Mert Tanır
1922 kez okundu

Bitcoin Temel özellikleri nedir? ; Belki de 2008 yılındaki Lehman Brothers’ın iflası sonucu bir tepki olarak oluştu Bitcoin… Dünya borsalarında 1929 krizini hatırlatacak şekilde yaşanan dip seviyeler, ülke ekonomilerindeki çalkantılar yeni yeni arayışlara itti insanları.  Zira Satoshi Nakamoto isimli kimliği gizli bir kişi veya grup tarafından bu tarihlerde neden oluşturulduğu tam olarak anlaşılmasa da elektronik bir para birimi yaratıldı. Sembol olarak ฿’yi kısaltma olarak ise BTC’yi kullanan Bitcoin’in bu seviyelere geleceğini büyük ihtimalle Satoshi Nakamoto isimli bir kişi ya a grup tarafından da tahmin edilmiyordu. Ancak gelinen nokta Bitcoin için hükümetlerin bile adım atması gerektiren öneme sahip. En önemli özelliği blockchain teknolojisini kullanması ve merkeziyetsiz olması olarak gösterilen Bitcoin, herhangi bir kurumun veya kişinin kontrolünde olmayan bir dijtal varlıktır. Böylece hükümetlerin siyasi politikalarından ve ekonomik çalkantılardan en az etkilen bir yatırım aracı haline geldi Bitcoin. Ve en fark yaratan özelleklerinden biri: Bitcoin gerçek paralar gibi banknotlara basılmaz.

Bitcoin’in en temel özellikleri nedir?


Bitcoin, hümüketlerden bağımsız bir para birimidir. Böylece ekonomik ve siyasi etkilerden en az etkilenen para birimi olarak gösterilmektedir. Bitcoin, mining yani madencilik ile üretimi sağlanıyor

Bitcoin ağındaki işlemler herkes tarafından incelenebilir. Blockchain adı verilen bir veri merkezinde, Bitcoin üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altında tutulmaktadır.
Bitcoin hesapları şifrelidir… Kullanıcılar hangi hesapta ne kadar işlem yapıldığını görme gibi bir ayrıcalığa sahiptir. Ancak bu hesapların hangi şahıslara ait olduğu hiçbir şekilde görme imkanları yoktur.
Bitcoin’de yeni hesap açmak oldukça basittir. Hiçbir ücret ödemeden Bitci.com‘a hemen üye olun. Siteye girdikten sonra kayıt ekranına mobil telefonunuzu, isminiz, soyadınızı ve e-mail adresinizi yazarak bitci.com‘a üye olun

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.