Bitcoin Kaç TL?

Mert Tanır
Mert Tanır
2213 kez okundu

Bitcoin kaç TL? Bitcoin bugün kaç TL? Bitcoin bugün ne kadar? Bitcoin ne kadar? Bitcoin nedir? Bitcoin neden yükseldi? Bitcoin neden değer kaybetti? Kripto para dünyasının en popüler ve en yüksek işlem hacmine sahip kripto para birimi Bitcoin ile ilgili bilmeniz gereken en temel bilgiler…

Bitcoin kaç TL? Piyasanın en yüksek hacimli kripto para birimi Bitcoin bir süredir yeniden yükselişe geçerken şu sıralarda 1 Bitcoin 49 bin 500 TL seviyesinde hareket ediyor. Kripto para birimi dünkü fiyatına göre ise yaklaşık yüzde 3 yükseliş eğilimi gösteriyor. Kripto para dünyasında Bitcoin kaç TL sorusuna yanıt arayan kullanıcılar internet üzerinden çeşitli platformlardan kolaylıkla istediği bilgiye ulaşabiliyor.

Dijital para birimi Bitcoin (BTC) ortaya çıktığı ilk günden beri aşağı ve yukarı yönlü sert hareketler yaparken, tarihi zirvesini 20 bin doları aşarak 2017 yılının Aralık ayında kırdı. En popüler sanal para birimi BTC tarihi zirvesini gördükten bir süre sonra hızlı bir şekilde gerilerken, o günden bu güne BTC değerindeki dalgalanmalar devam ediyor.

Piyasanın en yüksek hacimli sanal para birimi Bitcoin‘de artış eğilimi devam ederken, bu artış eğiliminin kararsız bir seviyede hareket etmesi Bitcoin’in de yaşanan artışın istikrarsız olabileceğini gösteriyor. Dijital para birimi BTC’de yaşanan kısa süreli dalgalanmanın azalmasıyla BTC’nin yakın dönemde belirli bir aralık içerisinde seyretmesi bekleniyor.

İlk kripto para birimi BTC 2008 yılında yaşanan küresel ekonomi krizinden sonra Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi ve ya kişiler tarafından deneysel olarak başlatılırken; BTC, herhangi bir otorite tarafından kontrol edilemeyen, kullanıcılar arasındaki veri paylaşım ağını esas alan, üçüncül müdahalelere karşı korumalı bir para birimidir.

Blockchain yani blok zinciri platformunda üretilebilecek en fazla BTC adedi 21 milyon adet olarak belirlenmiştir. Günümüzde 100 binden fazla satıcı, BTC’yi ödeme aracı olarak kullanmaktadır.
BTC’yi reel para birimlerinden ayırarak en çok öne çıkan özellik, herhangi bir merkez bankasıyla ya da resmi bir kuruluşla ilişkisinin bulunmamasıdır. Ayrıca, hükümetlerin de BTC üzerinde herhangi bir hakimiyeti olmamasıdır.  Çünkü BTC bir ülkenin kuruluşlarının kontrolünde değil, sadece kendi ağının kontrolünde üretilmektedir.

“Bitcoin 2 yıl içinde 20 bin dolar olabilir”

Finansal danışmanlık şirketi olan Canaccord Genuity, kripto para birimi BTC’nin fiyatının 2021 yılında 20 bin doları bulabileceği tahmininde bulundu.

Finansal danışmanlık şirketi Genuity ,analizini geçmiş zamanda yaşanan BTC üzerinde  yaşanan fiyat yükseliş ve düşüşlerinden çıkardığı hareket modellerine dayandırıyor. Bahsedilen analiz şekli daha önce 2011-2015 ve 2015-2019 yılları arasını kapsayan dörder yıllık dönemlerde gerçekleşen hareketleri baz alarak yapılıyor.

Canaccord Genuity,  dijital para birimi BTC madenciliğinde her 210 bin blok başına düşen ödüldeki yaşanan yüzde 50 gerilemenin yaklaşık olarak 4 senede gerçekleştiğinden hareketle, bu döngüleri 4 senelik süreleri göz önüne alarak araştırdıklarını öne çıkardı.

Bununla beraber Bitcoin satın almak istiyorsaız www.bitci.com borsa menüsünden BTC seçeneğine tıklayarak istediğiniz miktarı yazıp Bitcoin alabilirsiniz

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.