Bitcoin Gold

Mert Tanır
Mert Tanır
855 kez okundu

Sembolü (BTG) olan Bitcoin Gold, 24 Ekim 2017’de Bitcoin çatallanması yani hardfork’u sonucu ortaya bir kripto para birimidir. Bitcoin blockchaini bir bozulmaya uğramadan sürecek, bunun yanında ancak blockchain oluşturalan yeni yolu orjinal kısımı terkedecek.Oluşan bu yeni yol, Bitcoin’in fork‘a kadar olan işlem geçmişi ile değişik blok zincir ağıdır. Bu kısım burdan itibaren ayrılr. Bunun sonucu olarak bitcoin gold ortaya çıkmıştır.

Bitcoin Gold ve Bitcoin arasındaki fark ne? Burdaki en büyük fark sahip olduğu algoritma. Bitcoin Gold’un kendini bitcoinden ayıran farklı kullandığı madencilik algoritmasında gizli. Aslında kullandığı sistem bize çokta yabancı bir isim değil. Aynı Zcash gibi Equishah kullanan bir yapıya sahip.

Peki nedir bu Equishah? Equihash, Lüksemburg Üniversitesi’nde kripto bilimi hakkında uzman olan  Alex Biryukov ile Dmitry Khovratovich önderliğinde yaratıllan bir teknoloji. Ön plana çıkarılan şey ise, madencilikte merkezileşmeyi ortadan kaldırmak. Madencilik her geçen gün zorlaştıştığı için  büyük firmalar bu konda tek olmaya doğru ilerliyor. Bitcoin cash‘in algoritma methodu ile, blok yaratmak büyük firmalara ihtiyaç GPU’ların devreye girmesiyle Bitcoin cash madenciliği yapılıyor. Bitcoin Gold’ yaratılış sebebi Bitcoin’den daha iyi bir kripto olmaktır. Bitcoin cash te aynı bitcoin gibi  bitcoin gibi 21 milyon adet üretilecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.