Bitcoin Gold (BTG) Nedir?

Bitcoin Gold (BTG) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
131 kez okundu

Bitcoin Gold (BTG), Ekim 2017’de Bitcoin hard fork’u (çatallanma) sonrası ortaya çıkan bir kripto paradır. Bitci.com olarak bu makalede Bitcoin Gold BTG nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Bitcoin Gold (BTG) Nedir?

BTG’nin amacı, herkesin sadece temel donanımla madenci olabileceği bir ağ oluşturmaktır.  Proje, madenciliği normal kullanıcılara geri vermek için ortaya çıkmıştır. Kullanıcılar özel ekipmanlar kullanmadan normal bilgisayarlarla madencilik yapabilmektedir.

BTG, özel ASIC’ler yerine ortak GPU’larla çıkarılan BTC temellerine sahip bir kripto para birimidir. Bitcoin madenciliği için kullanılan özel ekipman (ASIC) üzerinde çalıştırılamayan bir PoW algoritmasını benimsemiştir.

ASIC’ler madenciliği birkaç büyük oyuncuya tekelleştirme eğilimindedir. Ancak GPU madenciliği ise herkesin yeniden madencilik yapabileceği anlamına gelmektedir; ademi merkeziyetçiliği ve bağımsız geri getirir. GPU madencilik ödülleri, çoğu ASIC depo sahiplerine değil, dünya çapındaki farklı kişilere gitmektedir.

Bitcoin Gold’un (BTG) Vizyonu Nedir?

BTG, Bitcoin ile yakın uyumlu (SegWit ve Lightning Network) bir blok blok zinciriyle kripto alanını geliştirip genişletmeyi hedeflemektedir. Ancak bunu Bitcoin hashpower gibi kaynakları kullanmadan ve “gerçek Bitcoin” unvanı için rekabet etmeden yapmaktadır.

Platform, uygulaması Bitcoin kadar kolay ve tanıdık, ancak yeni fikirler için bolca alana sahip bir koin sunduklarını belirtmiştir.

Bitcoin Gold’un (BTG) Kurucusu Kimdir?

Hang Yin, Bitcoin Gold’un ortak kurucularından biridir ve ekibin başındaki isimdir. Geçmişte Google’da yazılım mühendisi olarak çalışmıştır.

Bitcoin Gold’un diğer kurucu üyesi ise Martin Kuvandzhiev’dir. Yazılım mühendisidir ve şirketin yönetim kurulu üyesi olarak görev almaktadır.

Bitcoin Gold’un (BTG) Güçlü Yönleri Nelerdir?

Proje, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununun üstesinden gelebilmek için yeni Proof of Work algoritmasını sunmaktadır.

Açık kaynaklı bir protokol olarak BTG, geliştiricilerin yeni özellikler geliştirerek platforma destek olmasının önünü açmaktadır. Bu merkeziyetsiz yapıyı güçlendirir ve projeyi Bitcoin’den farklılaştırır.

Bitcoin Gold’un (BTG) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Bitcoin Gold’un toplam arzı tıpkı Bitcoin gibi 21,000,000 BTG’dir. Dolaşımdaki arz miktarı 17,513,924 BTG’dir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 8,567,229$ olan BTG’nin piyasa değeri 511,674,920$’dır.

Bitcoin Gold (BTG) şu anda piyasada 29,21$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak ilk çıktığı dönem olan Aralık 2017’de 456,25$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.