Bitcoin Fiyat Grafiği

Mert Tanır
Mert Tanır
688 kez okundu

Piyasa analistlerinin, yazarların ilgili yatırım araçlarına geleceğe yönelik tahminlerinde en önemli yardımcıları şüphesiz fiyat grafikleridir. Bunun için ise analizi ya da yorumu yapılan enstrümanın fiyat açısından belirli bir geçmişinin olması gerekir. Bu sav altında yaklaşık 20 senelik bir fiyat hareketliliği geçmişine sahip olan Bitcoin’de, Bitcoin fiyat grafiği yatırımcıların ve özellik de analistlerin geleceğe yönelik fiyat hareketleri tahmininde yol gösterici bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Bitcoin fiyat grafiği nasıl işe yarıyor?

Aslında sadece Bitcoin için değil diğer analizi yapılan tüm yatırım araçları için de geçerli bir kuraldır bu: Çok basit bir anlatımla analist ya da yorumcu geçmişteki fiyat hareketlerini baz olarak bunu geleceğe uygun bir şekilde yarımlar. Mesela bir enstrümanın fiyatı 5 birim diyelim. Ve geçmiş dönemde o enstrümanın 6 birimlik seviyeyi geçmekte zorlandığı görülmüş olsun. Analist öncelikle o enstrümanın geçmiş dönemde bu seviyelerde nasıl hareket ettiğini inceler. Benzer senaryonun bundan sonra da olacağını ya da olabileceği savı üzerine kurar bundan sonraki fiyat hareketleri tahminini. Yani der ki; geçmişte bu araç 6 birimde zorlanmış. Bundan sonra da zorlanması muhtemel… İşte nasıl diğer enstrümanlarda kendi fiyat grafiği baz alınıyorsa Bitcoin fiyat grafiği Bitcoin’in gelecekteki seyrini tahmin etmek için kullanılmaktadır.

Bu noktada bitci.com sitesinde bulunan grafikler yatırımcılar açısından yol gösterici nitelik taşımaktadır. Sadece Bitcoin fiyat grafiği değil potansiyel kazanç grafikleri de yatırımcılara bir avantaj sağlamaktadır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.