Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

Bitci.com
Bitci.com
1838 kez okundu

Grayscale, kriptoparalara yatırım imkanı sunan bir yatırım ortaklığı ve kriptopara dünyasının en önemli kurumsal aktörlerinden biri. Kripto para yatırımı yapmak isteyen ancak kriptoparayı borsadan doğrudan satın alma ve alınan kripto parayı saklama zahmetine girmek istemeyen kurumsal yatırımcılara hizmet veriyor. Asgari yatırım tutarı 50.000 USD ve minimum yatırım süresi (bu süre tamamlanmadan satış yaparak çıkmak mümkün değil) de 6 ay olduğu için Grayscale fonlarını büyük ve uzun vadeli yatırım yapan kurumsal yatırımcılar tercih ediyor. Grayscale’in hisselerinin ABD sermaye piyasalarının düzenleyici ve denetleyici kurumu SEC’de kayıtlı olması ve vergisel zemini kolaylaştırmış olması sayesinde sermaye piyasalarına erişimi olan tüm yatırımcılara hizmet vermesini sağlıyor. 

Grayscale’in tek kriptoparadan oluşan fonları olduğu gibi çok sayıda kriptoparadan oluşan çeşitlendirilmiş portföyü de bulunuyor. Kurumsal yatırımcı iştahının ve “uzun vadeli” yatırımların hangi kriptoparalar üzerinde yoğunlaştığını görmek açısından Grayscale’in yakından takip edilmesi gerekiyor (https://grayscale.co/). 

Grayscale’in tek kriptoparadan oluşan fonlarındaki yönetilen portföy büyüklüğünü aşağıdaki tabloda görebilirsiniz (asgari yatırım büyüklüğü Bitcoin fonu için 50.000 USD, diğer fonlar için 25.000 USD).

Bitcoin fonu 30,7 milyar USD ile birinci sırada, Ethereum fonu da 4,7 milyar USD portföy büyüklüğü ile ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca Grayscale’in basın açıklamaları da önemli oluyor. Aşağıdaki tabloda fon oluşturmayı düşündükleri (oluşturacakları anlamına gelmemekle birlikte) dolayısıyla incelemeye aldıkları kriptoparaların listesini paylaşabiliyorlar. Grayscale’in 26 Şubat tarihli listesini görüyorsunuz. 

Bu listeler uzun vadeli yatırım yapan kurumsal yatırımcıların hangi kriptoparalara ilgi gösterdiği ya da gösterebileceği konusunda önemli ipuçları sunabiliyor. 

Gelelim bugünkü yazının konusuna. Bitcoin Cash’in özelliklerinden bahsedeceğim. Bitcoin Cash, Grayscale’in tek kriptoparalı fon oluşturmaya değer gördüğü kriptoparalardan biri. 8,7 milyar dolar piyasa değeri (dolaşımdaki coin sayısı ile coin fiyatının çarpılmasıyla elde edilir) ile kriptopara dünyasında on birinci sırada yer alıyor. Kriptopara dünyasının göreli olarak yaşlı kriptoparalarından biri. 1 Ağustos 2017’de Bitcoin’den çatallanarak (zorunlu çatallanma) hayatımıza girdi. Bitcoin Cash kayıt defterinde işlemlerin kaydedildiği blokların üretim süresi Bitcoin’de olduğu gibi 10 dakika.  Ancak Bitcoin’den en önemli farkı blok büyüklüğü limitinin 1 MB değil 8 MB olmasıdır, böylelikle 10 dakikada Bitcoin’den çok daha fazla işlemin gerçekleştirilmesini sağlamayı ve Bitcoin’in “ölçeklenebilirlik” sorununu çözmeye çalışmaktadır. Burada bir detayın altını çizmeliyim, bir kriptoparanın işlem hızını kayıtlarının işlendiği blokların (sayfaların) büyüklüğü kadar işlemin kaydedilişindeki karmaşıklık düzeyi (işlemin kayıt defterinin sayfasında ne kadar yer kapladığını tayin eder) de belirler. 

Bitcoin Cash’in değer önermesi ticari işlemlerde kullanılabilen bir “değişim aracı” olmak üzerine kuruludur. Birincil amacı “tasarruf aracı” olmak değildir.  Bitcoin Cash’in kayıt defterinde Bitcoin’de olduğu gibi defter tutucular arasındaki mutabakat  “iş ispatı” algoritması ile sağlanır. Dolayısıyla, Bitcoin Cash defterini tutanlara madenci diyebiliriz. Gene Bitcoin’de olduğu gibi kayıt defterindeki özet değerler (hash) SHA256 fonksiyonu kullanılarak bulunur. Bitcoin Cash’in de arzı Bitcoin’de olduğu gibi 21 milyon adet ile sınırlıdır, bu bağlamda Bitcoin Cash’in de deflasyonist bir para olduğunu söyleyebiliriz. 

Bir kriptoparanın kullanımının yaygınlaşmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri o kriptopara ile yapılan işlemlerde ödenen komisyonların büyüklüğüdür. 1.000 TL’lik transfer için sizden 4 TL EFT ücreti isteyen bir bankayı mı tercih edersiniz yoksa 1 TL EFT ücreti ile aynı büyüklükteki işleminizi gerçekleştiren bir bankayı mı? Bu açıdan Bitcoin Cash ağındaki komisyonların göreli olarak düşük olduğunu belirtmeliyiz. 

Şöyle bir örnekle güçlendirelim. Bitcoin ve Bitcoin Cash’in değer önermeleri farklıdır. Bitcoin için geçerli olduğu gibi her kriptoparanın kredi kartı gibi hızlı çalışması gerekmez. Bitcoin Cash için geçerli olduğu gibi her kriptoparanın “tasarruf aracı” olması gerekmez. Bitcoin, konut alımı için (büyük tutarlı ödemeler), Bitcoin Cash ise markette göreli olarak daha hızlı ödemeler için uygun olabilir. Nasıl ki konut alırken bankadan EFT yapıyor ama markette kredi kartı kullanıyorsak kriptopara dünyasında da bu ayrımlar önemlidir. 

Bitcoin yatırımcılarının giderek daha çok tutarda Bitcoin’i şahsi cüzdanlarına çekmeye başlaması yakın gelecekte bazı kurumların Bitcoin gibi yüksek güvenlik sunan arzı sınırlı kriptoparalara olan ilgilisinin artmasına yol açabilir. Bitcoin Cash bu açıdan önemlidir. 

(burada paylaşılan bilgiler ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir, yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır)

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.