Bitcoin balinaları kimlerdir ? Nasıl hareket ederler?

Erkin Şahinöz
Erkin Şahinöz
1875 kez okundu

Suda yaşama evrimlerini tam 50 milyon yılda oluşturan ve grubundaki en yüksek zekaya sahip olan balinalar aynı zamanda dünyanın en büyük deniz canlılarıdır. Ancak “balina” deyince aklınıza sadece bu deniz canlıları mı geliyor? Kripto dünyasının en büyük yatırımcıları da bu arenada “balina” olarak anılıyor. Peki Bitcoin balınaları kimlerdir?

Bitcoin balinaları kimlerdir? Nasıl hareket ederler?

Gerçek dünyada dengeler nasılsa, kripto para dünyasında da aynı yazılı olmayan kurallar geçerli oluyor; yani büyük yatırımcılar, küçük yatırımcıların elinde bulunan ucuz fiyattaki kripto paraları toplayarak pazar fiyatlarını kontrol altında tutmayı başarıyor; tıpkı Bitcoin Balinaları gibi… Bitcoin piyasasına “okyanus” deniliyorken en büyük aktörlerin “balina” olarak anılması oldukça yerinde bir isimlendirme olmaktadır.

Bu anlamda Bitcoin dünyasında kullanılan terimler kendi içinde oldukça tutarlıdır.

  • Köpekbalığı, kar etme çılgınlığı demektir.
  • Dalga, piyasa hareketleri anlamına gelmektedir.
  • Balina, büyük miktarda Bitcoin sahiplerini simgelemektedir.
  • Yunus, daha küçük miktarda Bitcoin sahiplerine verilen isimdir.

Tıpkı balinaların okyanusta yarattığı dalga etkisi gibi büyük Bitcoin yatırımcıları da kripto para dünyasında büyük dalgalanmalara neden olmaktadır. Bu dalgalardan en az zararla kurtulmak isteyen tüm yunuslar, balinaların her hareketini takip etmek ve öngörülerini geliştirmek zorundadır. Yoksa bu okyanusta boğulmak çok uzun zaman almayacaktır.

Sahadaki büyük oyuncuları tahmin edebilmek için birçok program geliştirilse de bu programların hiçbir garantisinin olmaması kripto dünyasını anlamak için manuel bilgi birikimini ve önsezileri daha değerli aktörler haline getiriyor.

Okyanusta Dalgalanmalar Nasıl Meydana Geliyor?

“Kripto paraları borsadan cüzdana çekmenin tek nedeni, yakın zamanda satmayı planlamamak olabilir.”

-Cole Garner

Balinaların deniz canlıları arasındaki en yüksek zekaya sahip hayvanlar olduklarını söylemiştik. Bitcoin balinaları da sektörde ortalamanın üzerinde zekaya sahip olan ve bu nedenle diğerlerinden bir adım önde olmayı başarabilmiş isimlerdir. Yaptıkları her hamlenin, sonraki on hamleyi kapsayacak stratejik derinlikte olması kaçınılmazdır.

Bundan birkaç ay önce, Eylül ayının başında, Bitcoin fiyatının % 10 düşmesiyle balinalar, tüm bir hafta sonu boyunca milyonlarca dolarlık kripto parayı yerinden oynattı ve okyanusta inanılmaz bir dalgaya sebep oldu. Peki, sizce balinalar neden böyle bir harekete ihtiyaç duydular? Balinalar belki de Bitcoin’leri satmak istedikleri için değil, birikimlerini artırmak için yerinden oynatıyorlar. Ancak bu kımıldanma FUD’a (fear, uncertainty, and doubt), yani  korku, belirsizlik ve şüphe düşüncesiyle gelen satış psikolojisinin yayılmasına yol açabiliyor. Ancak Jay Ho’ya göre bu bilinmezlik, Bitcoin dünyasını eğlenceli kılan en önemli özellik:

“Hiçbir işlemin önüne geçilemez. Kimse bir başkasının işlemlerine müdahale edemez ve kimse piyasayı aşağıya çekmek isteyen birinin önüne geçemez. Finansal egemenlik ve özgürlük için bu tür satışları kabul etmek zorundayız. Ayrıca merkezi kurumların müdahalesini istemediğimiz bir ortamda da bu tür beklenmeyen ve hatta bizim işimize gelmeyen büyük hareketlerin olması da normal karşılanmalıdır.”

Eğer kripto para dünyasına yeni girmiş bir yatırımcıysanız bu hareketleri iyi okuyamayabilir ve balinaların okyanusa attığı ağa takılabilirsiniz.

Balinalar ve Taktikleri

Okyanus büyük olduğunda burada dalgalanma yaratmak için aynı oranda büyük bir balina olmak gerekiyor. Yani her dalgalanma gerçekten olumlu sonuçlar doğuramayabiliyor. Büyük ve tecrübeli balinalar piyasada gücünü kullanarak kazanç sağlamak için farklı taktikler geliştirebiliyor.

Elinde 3.000 adet Bitcoin bulunduran bir balina düşünün. Elindeki tüm Bitcoin’i bir anda satışa koyan bir balina, her Bitcoin için piyasa değerinin altında bir bedel belirleyerek tuzağını kuran ve tüm tehlikelere karşı gardını alan bir avcı gibi beklemeye başlıyor. Bir anda satışa sunulan 3.000 Bitcoin, okyanustaki yunuslara ve daha az tecrübeli olup piyasayı okumayı beceremeyen diğer balinalara şöyle düşündürtüyor: “daha fazla para kaybetmeden ben de Bitcoin’lerimi satışa çıkarmalıyım.” Ve bu panik, fiyatların daha da düşmesine sebep oluyor. İşte balina tam olarak burada atağa geçiyor ve Bitcoin satışı sonucu elde ettiği nakit para ile bir anda marketten 3.300 Bitcoin alıyor ve bu da başka bir dalgalanmayı tetikliyor. Diğer kullanıcılar Bitcoin daha fazla artmadan tekrar alım yapmaya çalışıyor ve fiyat eski haline geri dönüyor. Peki, o gün masadan karlı kalkan sizce kim oluyor? Tabii ki 3.000 Bitcoin’i ile 3.300 Bitcoin yaratan balina…

Panik halinde yapılan alış ve satışlar okyanustaki diğer balina ve yunuslara zarar veriyor ancak bu dalgalanmaları daha soğukkanlılıkla atlatanlar zarardan kurtulmuş oluyor. Panik hali ile zorlu bir yolculuk sonucu elde edilen tüm varlıkların değerinden ucuza satılması, farklı bir bilgisayarın arkasındaki diğer kişiyi olumlu etkiliyor. Ani kararlar almak yerine daha temkinli gitmek ve havayı koklayabilme becerisi geliştirirken biraz gözlem ve araştırma yapmak her zaman daha pozitif sonuçları beraberinde getirecektir.

“Yatırım yapmak bir tablonun boyasının kurumasını veya çimenlerin büyümesini izlemek gibidir. Eğer heyecan arıyorsanız cebinize 800 dolar koyup Las Vegas’a gidin.” Paul Samuelson

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.