Bitcoin ana düşüş trendi altında seyrediyor

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
1158 kez okundu

Bitcoin ana düşüş trendi altında seyrediyor, Bitcoin hala o direncin altında… Peki kırabilecek mi? NEO da ise olumlu görüntü kısmi olarak devam ediyor… Ancak bu noktanın altın inerse dikkati olmakta fayda var. Peki teknik görünüm her iki kripto para için nasıl şekillendi? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor

Bitcoin’de toparlanma süreci ne zaman başlayacak?

Bitcoin / USD paritesi son yükselişiyle birlikte 2021 Nisan ortasından beri etkisi altında olduğu ana düşüş trendinin direnç noktasına yaklaştı. Şu dakikalar itibariyle bu trendin direnç noktası 41 bin 770 dolar seviyelerine denk geliyor. Paritenin bu noktayı kırması teknik anlamda son 4 aylık düşüş trendinin üzerine çıkması demek. Günün önemli gelişmesi ise JP Morgan’dan… Bilindiği üzere ABD’li yatırım bankası JP Morgan bu hafta özel bankacılık müşterilerine bir Bitcoin fonu sunmaya başlamıştı. Ancak bankanın kripto para hamleleri devam ediyor. Bankanın, geçen ay da 5 kripto para fonunu yatırıma açtığı ortaya çıktı. Bu 5 fonun 4’ünü ise Grayscale’in fonları oluşturuyor.

Bu olumlu gelişmelere karşın yine de kafaları karıştıran haberler de yok değil.
ABD, son zamanlarda kripto para karşıtlığı ile gündemden düşmezken, sektörü derinden sarsacak bir gelişme daha yaşanıyor. 1 trilyon dolarlık altyapı ek vergi yasa tasarısı ile getirilmesi planlanan ve çok eleştirilen kripto vergisi, ülkede büyük tartışmaya neden oldu. Senatörlerin bazıları tasarıyı desteklerken, bazıları ise karşı çıkıyor.

Bir sonraki hedef PoW (İş Kanıtı) olacak

Yasa tasarısında en büyük eleştiri alan nokta broker kavramının tanımı. Geniş bir yelpezede tutulan tanımlama, madenciler ve cüzdan sağlayıcıları da dahil olmak üzere kripto para ekonomisindeki tüm kişileri içeriyor. Büyük tepki almasından sonra, senatörler Mark Warner ve Rob Portman iki partili altyapı tasarısında bir “son dakika değişikliği” önerdiler. Değişiklik, madenciliğin ispatını, donanım ve yazılım cüzdanlarının sağlayıcılarını kapsamıyor. Bununla birlikte, yine de, vergiye tabi olacak olan hisse ispatı doğrulayıcılarını ve sektördeki diğer kripto para kurumlarını kapsıyor.

Peki bu gelişmeler ışığında Bitcoin ve NEO için teknik görünüm nasıl şekillendi? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.