Bitcoin ve EOS için pozitif başlayan hafta

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
550 kez okundu

Bitcoin ve EOS için pozitif başlayan hafta da neler oluyor? Piyasa yemyeşil bir tabloyla karşıladı yeni haftayı… Peki bu süreçte Bitcoin, ADA ve EOS için teknik sinyaller nasıl şekillendi? Olası aşağı ya da yukarı hareketlerde hangi noktalara dikkat edilmeli? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban yorumluyor

Kripto para piyasası bu hafta yükselişe geçecek mi? 14.06.2021 Günlük Analiz

Kripto para piyasası yeni haftaya yatırımcıların uzun zamandır hasret kaldığı yemyeşil bir tabloyla başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin/dolar cephesinde 40 bin dolar yolculuğu başlamışa benziyor. Zira paritede şu an 39 bin 343 dolar seviyesinden fiyatlar oluşurken son 24 saatte yüzde 11,66 oranında bir artış gözlemleniyor. Ethereum’da ise yüzde 6,88 oranında bir prim söz konusuyken 2 bin 492 dolar seviyesinde fiyatlar oluşuyor.

Günün ilginç haberi ise yine kripto para ve El Salvador kaynaklı… El Salvador Bitcoin’i ulusal para birimi ilan ettikten sonra, dünya çapında ülke adına yapılan Google aramaları bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ülke, şimdiden ilgi çekmeye başladı.

El Salvador başkanının kararı tüm dünyada yankı buldu

El Salvador’un Bitcoin’i sınırları içinde yasal bir para birimi haline getiren ilk ülke olma kararı, dünyanın dikkatini çekti. Küçük Orta Amerika ulusunun adıyla yapılan küresel Google aramaları, yeni bir yılın zirvesine çıktı. Yaklaşık 6,5 milyon nüfusuyla (2019 itibariyle), El Salvador, Orta Amerika’da bulunan ve komşuları Honduras, Guatemala ve Pasifik Okyanusu olan nispeten küçük bir ülke. Ülke ekonomisi yolsuzluk ve yanlış yönetim kararlar nedeniyle yıllarca mücadele etti, ancak 1 Haziran 2019’da göreve başlayan 46’ıncı ve mevcut Cumhurbaşkanı Nayib Bukele bunu değiştirmeyi hedefliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.