Beefy Finance (BIFI) Nedir?

Beefy Finance (BIFI) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
53 kez okundu

Beefy Finance (BIFI), kullanıcıların kripto varlıkları üzerinden bileşik faiz kazanmalarını sağlayan merkeziyetsiz ve çok zincirli platformdur. Bitci.com olarak bu makalede Beefy Finance (BIFI) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Beefy Finance (BIFI) Nedir?

Blok zinciri ağıyla sınırlı olmayan, merkeziyetsiz ve çok zincirli bir finansal platform olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca kullanıcıların token varlıkları üzerinde bileşik faiz kazanmalarını sağlayan bir “getiri optimize edicidir.”

Akıllı sözleşmeler ve uygulanan yatırım stratejileri aracılığıyla güvence altına alınan Beefy Finance (BIFI), çeşitli likidite havuzlarından (LP’ler), otomatik piyasa yapıcı (AMM) projelerden ve diğer verim çiftliği (yield farming) fırsatlarından yararlanarak DeFi ekosistemindeki kullanıcı ödüllerini artırmaktadır.

Platformun ana ürünü, kripto varlıklarının stake edildiği “Vault”lardır. Bu sayede kullanıcılar, sahip oldukları token miktarını otomatik olarak artırabilmektedir. Ayrıca kullanıcıların varlıkları hiçbir zaman tam olarak kilitlenmez. Çünkü kullanıcılar, diledikleri vakitte varlıklarının kontrolünü geri alabilmektedir. Bununla birlikte platform içerisinde üç tür kasa (Vault) bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

  • Single asset vaults
  • Stablecoin vaults
  • Liquidity pools

BIFI Nedir?

Platformun yerel kripto para birimi BIFI’dir. Beefy Finance’ın yönetim tokenidir. Binance Smart Chain üzerine inşa edilen bir BEP-20 tokenidir. 

Ayrıca Beefy Finance’ta platform geliri, tüm Vault karlarının küçük bir yüzdesinden elde edilir ve BIFI token sahiplerine dağıtılmaktadır. Yani BIFI, sahiplerininin ekosistemin gelirlerinden kazanç elde etmesini de sağlamaktadır. Bununla birlikte yukarıda bahsettiğimiz gibi token aynı zamanda bir yönetişim tokenidir. Sahipler, token sayesinde platformla ilgili kararlarda oy verip fikirlerini belirtebilmektedir. Son olarak Vault işlem ücretlerinin ödenmesinde de BIFI’nin kullanıldığı ve tokenin aynı zamanda bir ödeme aracı olarak kullanıldığını da vurgulamak gerekiyor.

Beefy Finance (BIFI) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Beefy Finance (BIFI) maksimum ve toplam arz miktarı 80,000 BIFI’dir. Aynı zamanda dolaşımdaki arz miktarı da 80,000 BIFI’dir. Yani toplam arzın tamamı dolaşımdadır. Bununla birlikte BIFI’nin son 24 saatlik ticaret hacmi 793,861$ iken piyasa değeri 37,357,143$’dır.

BIFI şu anda kripto para borsalarında 466,58$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mart 2021’de 4.116,95$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.