Audius (AUDIO) Nedir?

Audius (AUDIO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
48 kez okundu

Audius, ilk olarak POA ağı üzerinde inşa edilmiş ancak daha sonra Solana ağı üzerine taşınan merkeziyetsiz bir müzik akış protokolüdür. Bitci.com olarak bu makalede AUDIO nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Audius (AUDIO) Nedir?

Şeffaf olmayan müzik hakları mülkiyeti ve sanatçılarla izleyiciler arasındaki aracılar tarafından rahatsız edilen endüstrinin sorunlarını çözmek için piyasaya sürülmüştür.

Sanatçılar, içerik ve keşif düğümleri tarafından depolanıp dağıtılan, hayranların ücretsiz olarak dinleyebileceği müzikler yükleyebilmektedir. Şu anda Audius, içerik oluşturucuları haftalık trend listelerinde yer almak gibi ödüllerle ödüllendirmektedir. Ancak gelecekte sanatçıların ücretli içerik sunmaları için stabil koinlerin yanı sıra özel içeriğe erişim yeteneği veren sanatçı tokenlerinin sisteme entegresi planlanmaktadır.

Audius, Kaliforniyalı iki girişimci Roneil Rumburg ve Forrest Browning tarafından 2018’de kurulmuştur. Roneil Rumburg, blok zinciri ve yapay zeka sektörü yatırımcısı Kleiner Perkins’in kurucu ortağıdır. Forrest Browning ise veri merkezi yönetim platformu olan StacksWare’nin kurucularındandır.

Audius Ekosistemi Nedir?

Audius ekosistemi dört ana katılımcıdan oluşmaktadır. Bunlar sanatçılar, hayranlar (dinleyiciler), içerik düğümleri ve keşif düğümleri.

Sanatçılar, içeriklerini Audius içerik defterinde yayınlamaktadır. Sanatçılar bunu ücretsiz şekilde 320 kbps hızında (Spotify gibi) yayınlayabilir. Ek olarak yine sanatçılar, bonus parçaları denemek veya paylaşmak için Audius’u kullanabilmektedir.

Dinleyiciler parçaları ücretsiz olarak dinleyip sanatçıların platformda büyümesine katkı sağlamak için AUDIO stake edebilmektedir. Ayrıca platform üzerinde doğrulanmış NFT’lerini sergileyip farklı rozet kazanmaları da mümkündür.

İçerik düğümleri, IPFS’nin platforma özgü uzantısı olan AudSPO’deki içeriğin kullanabilirliğini korumaktadır. 

Son olarak keşif düğümleri ise kullanıcıların yeni içerikler bulmasını ve platformda kayıt defteri olarak hareket etmesini sağlamaktadır.

AUDIO Tokeni Nedir?

AUDIO ağ güvenliği, özel özellik erişimi ve topluluğa ait yönetişim sağlamaktadır. Audius protokolü herkese her türlü sesi paylaşma, para kazanma ve dinleme özgürlüğünü vermektedir. Ayrıca AUDIO tokeni, kullanıcılara ağa aktif katkılarla platformun geleceğinde söz sahibi olma hakkı vermektedir.

Kullanıcılar platformu güvence altına atmak için AUDIO’yu stake edebilir. Karşılığında ise ağ ücretlerinden ve yönetiminden pay almaktadır.

Audius ile sanatçılar, yaratıcı çalışmaları için merkeziyetsiz bir düğüm operatörleri ağı tarafından güvence altına alınan değişmez ve zaman damgalı kayıtlar oluşturabilmektedir.

Audius’un (AUDIO) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Audius (AUDIO) toplam arzı 1,079,119,866 AUDIO’dur. Dolaşımdaki arz miktarı ise 614,563,659 AUDIO’dur. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 10,508,366$ olan projenin piyasa değeri 457,860,323$’dır.

Audius (AUDIO) şu anda 0,741624$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mart 2021’de 5$’a yaklaşmış ve 4,95$’i görerek kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.