2020 Global kripto para adaptasyonu raporu

2020 Global kripto para adaptasyonu raporu

Bitci.com
Bitci.com
629 kez okundu

Blokzincir kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte farklı alanlarda yenilikçi yaklaşımlar ortaya atıldı. Chainalysis adlı kuruluş, 2020 yılında kripto para piyasasındaki gelişmeler ile ilgili rapor yayımladı. Rapor detaylarını sizler için derledik.

2020 Global kripto para adaptasyonu endeksi açıklandı

Yayımlanan raporda 4 farklı kritere dikkat edildiğini belirten ekip, ülkelere 0 ila 1 arası puan verdiklerini açıkladı. Ukrayna, 1 puan ile 154 ülke arasında birinci sırada yer aldı.

2020-global-kripto-para-adaptasyonu-raporu-1

Türkiye, global kripto para adaptasyonu listesinde 0.174 puan ile 29. sırada yer alıyor. Bölgede en yüksek adaptasyon puanına sahip olan Türkiye, işlem hacmi konusunda da yüksek değer ile dikkat çekiyor. İran ve Mısır, 52. ve 64. sıra ile Türkiye’den sonra ortadoğu bölgesinin en yüksek puanına sahip ülkeleri arasında yer alıyor.

Yayımlanan raporda ülkemizdeki kripto para regülasyonundan da bahsediliyor. Analistler, yakın zamanda kripto para piyasası için hem kullanıcılar hem de borsalar adına olumlu düzenleme olacağını tahmin ediyor.

Bitci Logo

Türkiye’nin en gelişmiş kripto para borsasına şimdi kayıt olun!

Belirlenen kriterler,

Kişi başına satın alma gücü paritesi(PPP): Bu kriterde toplam kripto para birimi işlemi ortalama gelir seviyesine göre hesaplanıyor.

PPP ile ağırlıklı olarak transfer edilen zincir içi perakende değeri: Kripto para al/sat işlemlerini bireysel olarak gerçekleştiren kullanıcıların dahil edildiği kriter olarak belirtiliyor. Perakende işlemlerde transfer edilen kripto para miktarının ortalamasını hesaplayan ekip, tüm ülkeleri bu ölçeğe göre sıralıyor.

İnternet kullanıcısı sayısına göre ağırlıklandırılmış zincir üzerindeki kripto para yatırma sayısı: Bu kriter ise ülkelerdeki kripto para yatırımcılarının internet kullanıcısı sayısına oranlayarak hesaplanıyor.

PPP ve internet kullanıcı sayısı ile ağırlıklandırılan, P2P döviz işlem hacmi: P2P (Peer to Peer) platformlarına giriş/çıkış yapan fonları takip ederek hesaplanan kriter, dünyanın en büyük platformları olan LocalBitcoins ve Paxful baz alınarak hesaplanıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.